چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۲۶ |
مهد کودک ستاره ای بمناسبت تولد تلسکوپ VLT

مهد کودک ستاره ای بمناسبت تولد تلسکوپ VLT

 نمایی جدید و تماشایی از مهد کودک ستاره ای در سحابی IC ۲۹۴۴ 

تلسکوپ VLT پانزده ساله شد و در پانزده سالگی خود تصویری از مهد کودک ستاره ای منتشر کرد، تصویری از ستاره های جوان سحابی IC ۲۹۴۴ که در ابرهای گرد و غبار می درخشد. این سحابی از ابرهای هیدروژن تشکیل شده است که درحال تشکیل ستارگان جوانی میباشد. این تصویر زیبا از سحابی  IC ۲۹۴۴ توسط تلسکوپ زمینی VLT گرفته شده، این جرم آسمانی در فاصله ۶، ۵۰۰ سال نوری از ما و در صورت فلکی قنطورس جنوبی جای دارد.

این تلسکوپها اولین بار در تاریخ ۲۵ مه ۱۹۹۸ به آسمان خیره شدند و در طی پانزده سال تصاویر شگفت انگیزی از سحابی ها و کهکشانهای دور دست به ثبت رساند. در زیر مجموعه ی کوچکی از تصاویر به ثبت رسیده توسط  تلسکوپهای VLT را در گذر زمان می توانید مشاهده کنید.

مهد کودک ستاره ای بمناسبت تولد تلسکوپ VLT

تلسکوپ‌های VLT چهار عدد از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان هستند که در رصدخانه پارانال در شیلی بصورت آرایه‌ای قرار گرفته اند و هر یک از آیینه‌های مقعری با قطر ۸ متر و ۲۰ سانتیمتر تشکیل شده اند. رصدخانه پارانال در ارتفاع ۲۶۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد.

پیشرفته‌ترین تجهیزات نوری جهان، مرکب از چهار واحد تلسکوپ با آینه‌های اصلی به قطر ۸٫۲ متر و چهار تلسکوپ متحرک کمکی به قطر ۱٫۸ متر. این تلسکوپ‌ها می‌توانند با هم در گروه‌هایی دوتایی یا سه تایی کار کنند، به صورت یک تداخل سنج قول پیکر، تلسکوپ بسیار بزرگ تداخل سنج ESO، به منجمان اجازه می‌دهد تا جزئیاتی مطابق با جزئیات یک تلسکوپ بسیار بزرگ را مشاهده کنند.

مهد کودک ستاره ای بمناسبت تولد تلسکوپ VLT

همچنین واحد تلسکوپ‌های ۸.۲ متری می‌توانند به صورت مجزا بکار گیری شوند. با یک تلسکوپ این چنینی، می‌توان تصاویر اشیا سماوی کمرنگ با قدر ۳۰ را در یک ساعت پرتو گیری بدست آورد. این برابر است با مشاهده شی که ۴ بیلیون بار کم نور تر از چیزی ست که بتوان بدون کمک چشم دید. مالکیت این تلسکوپ‌ها با سازمان رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) است.


منبع: بیگ بنگ