جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸, ساعت ۱۵:۳۶ |
آیا می توان در دوران شیردهی رژیم گرفت؟

آیا می توان در دوران شیردهی رژیم گرفت؟

بله مادران شیرده می توانند وزن کم کنند البته با رعایت نکات و اصول تغذیه خود و فرزند شیرخوارشان این کار انجام خواهد گرفت.

صبر کنید تا کودکتان دو ماهه شود بعد رژیم خود را شروع کنید. این کار به بدن شما زمان کافی برای تولید شیر را خواهد داد تا هنگام شروع رژیم لاغری و محدود شدن کالری دریافتی شما شیر مورد نیاز کودک شیرخوارتان کم نشود. شیر دادن به طور متوسط بین ۲۰۰-۵۰۰ کالری در روز می سوزاند. پس بیاد داشته باشید بدون یک رژیم لاغری نیز شما در حال سوزاندن کالری های اضافی خود هستید.

بدون محدودیت شیر بدهید. تحقیقات مشخص کرده که شیر دادن مرتب و طولانی تر از ۶ ماه کاهش وزن را در مادر افزایش می دهد.

روزانه بین ۱۵۰۰-۱۸۰۰ کالری مصرف کنید. هنگام دوران شیردهی شما نباید کمتر از ۱۵۰۰ -۱۸۰۰ کالری مصرف نمایید و اکثر خانمهای شیرده باید حداکثر این میزان را دریافت نمایند. حتی بعضی از مادران به مقداری بیش از این نیاز دارند. اما مطالعاتی در این زمینه نشان داده که دریافت کالری کمتر از ۱۵۰۰ برای مادر و کودک شیرخوار خطرآفرین خواهد بود.

کاهش وزن را کمتر از ۱.۵ کیلو در هفته یا هرماه حدود ۳ کیلو حفظ کنید.

دریافت کالری را بتدریج کم کنید. افت ناگهانی در کالری ها می تواند در تولید شیر مادر تاثیر بگذارد. بعضی از مادران در دوران بیماری حتی با از دست دادن آب بدن و یا مصرف دارو متوجه کم شدن میزان تولید شیر در خود میشوند. فرضیه در اینجا وجود دارد که کاهش ناگهانی دریافت کالری در بدن می تواند در بدن مادر حالت قحطی ایجاد کرده و منابع غیرضروری مانند تولید شیر را خشک کرده و از کار بیاندازد.

از محلول های لاغری سریع جدا پرهیز کنید. رژیم های مایعات، رژیم های کم قند، رژیم های تفریحی، کاهش وزن با روش مصرف دارو و غیره در طی دوران شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی شوند.


منبع: بیتوته