شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۵۲ |
ابداع روش جدید درمان تنبلی چشم کودکان

ابداع روش جدید درمان تنبلی چشم کودکان

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران از ابداع روش جدید در درمان آمبلیوپی (تنبلی چشم) در کودکان و نوزادان خبر داد و گفت: در این روش از لنزهای پروستتیک نرم -لنزهای دارای سوراخ سوزنی (Pine hole)- استفاده می‌شود.

یک چشم پزشک با اعلام این خبر افزود: اصلاح عیوب انکساری چشم کودکان مبتلا به تنبلی چشم با گذاشتن یک لنز که سطح قرنیه را پوشانده و امکان دیدن را تنها از یک سوراخ کوچک میسر می‌سازد، صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: تنبلی چشم در کودکان سبب می‌شود که مانعی در برابر دید یکی از چشم‌های کودک ایجاد شده، مراکز مغزی مربوط به آن چشم تکامل نیابد و کودک تنها با یک چشم قادر به دیدن اشیا باشد.

به گفته این چشم پزشک، تنبلی چشم در سنین بالاتر از ۹ سالگی قابل درمان نیست. به همین علت چشم پزشکان در درمان کودکان مبتلا به تنبلی چشم با بستن چشم سالم کودک و اصلاح چشم معیوب از تنبلی چشم پیشگیری ‌می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که اصلاح دید چشم معیوب در کودکان و نوزادان بسیار مشکل است، یادآور شد: نمره عینک در اغلب کودکان کم سن و سال قابل اندازه‌گیری نبوده و عینک برای آنان قابل تجویز نیست.

چشم پزشک گفت: در روش ابداعی جدید، لنزهایی به صورت سوراخ سوزنی (Pine hole) طراحی و ساخته می‌شوند که یک قسمت شفاف شبیه یک سوراخ کوچک روی لنز تعبیه می‌شود.

وی اضافه کرد: این لنز روی چشمی که دارای عیب انکساری است، قرار گرفته، به این ترتیب کودک قادر است از داخل سوراخ براحتی مشاهده کند.

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران اظهار کرد: این روش نیازمند اندازه‌گیری دقیق عیب انکساری نبوده، پزشک براحتی با گذاشتن یک لنز سوراخ سوزنی روی چشم کودک، دید چشم معیوب را اصلاح می‌کند.

وی ادامه داد: چشم پزشک می‌تواند به جای بستن چشم مقابل به روش معمولی از لنزهای پوشاننده (اکلودر) استفاده کند.


منبع: بیتوته