پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۱۴ |
درباره مالتا

درباره مالتا

کشور جمهوری مالتا کشوری در جنوب قاره اروپا و در مرکز دریای مدیترانه واقع شده است. این کشور از مجمع‌الجزایر کوچکی تشکیل شده که نقش استراتژیک مهمی در طول تاریخ داشته‌است و مکان مبارزه و برهم کنش بین اروپای در حال شکل‌گیری و فرهنگ و تمدن قدیمی تر آفریقا و خاورمیانه بوده‌است. پایتخت کشور مالتا، شهر والِتا می‌باشد.

کشور مالت شامل سه جزیره مسکونی به نام‌های مالت، گُزو و کومینو و سه جزیره نامسکون کومینوتو و فیلفلا و سنت پاول می باشد و در مرکز دریای مدیترانه واقع شده است. این جزایر مجموعاً ۳۱۶ کیلومتر مربع پهناوری دارند و در ۹۳ کیلومتری جنوب جزیره سیسیل ایتالیا، ۲۹۰ کیلومتری شرق تونس و ۲۹۰ کیلومتری شمال لیبی قرار گرفته‌اند.

ارتفاعات این جزایر کم است و بلندترین نقطه آن که در کرانه‌های جنوب غربی جزیره اصلی مالت قرار گرفته، تازوتا نامیده می‌شود و ۲۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. بلندترین نقطه جزیره گزو تادبیگی است و ارتفاعات آن از سطح دریا، ۱۹۰ متر می‌باشد.

اقتصاد کشور مالتا

اقتصاد کشور مالتا وابسته به بازرگانی بین‌المللی، تولیدات (پارچه، میوه و سبزی، فراورده‌های دامی)، صنایع کشتی‌سازی و لوازم الکترونیکی و جهانگردی می باشد. واردات این کشور بیشتر شامل مواد غذایی، نفت، خودرو و کالاهای مصرفی است. معادن سنگ آهک نیز بیش ترین درصد منابع طبیعی این کشور را شامل می‌شود. کشور مالتا یا مالت منابع انرژی طبیعی ندارد، ولی در برابر آن دارای نیروی تولید فعال است. مالت مشکل کمبود آب دارد و تولید کنندگان صنایع غذایی مالت، تنها پاسخگوی ۲۰٪ نیاز غذایی کشور می باشند.

از راه‌های جذب سرمایه‌های خارجی در سال‌های اخیر در کشور مالت فروش املاک در این جزایر است که آن را به تفریحگاه مردم سایر کشورها تبدیل نموده‌است. همچنین واحد پول کشور مالت در سال ۲۰۰۸ بعد از حدود ۳ سال عضویت در اتحادیه اروپا به یورو تغییر پیدا کرد.

کشور مالت دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی مخصوصاً در سواحل و کرانه‌ها می باشد و هم اکنون مهمانخانه‌های مجهزی در همهٔ جزایر مالت ساخته شده‌اند. اکثر مردم مالت به مسافرت های خارجی می‌روند، هرچند که مالت بیشتر واردکنندهٔ صنعت جهانگردی می باشد. نسبت جهانگردان مالتی به جهانگردان خارجی که به این کشور سفر می‌کنند، در حال کاهش است. همچنین ایرانیانی که قصد سفر به مالت را داشته باشند به علت عدم وجود سفارت مالت در تهران، باید از طریق سفارت اتریش در تهران اقدام به اخد روادید نمایند.

زبان رسمی کشور مالت دو زبان مالتی و انگلیسی هستند. زبان مالتی از خانواده زبان‌های آفریقایی-آسیایی و از شاخه زبان‌های سامی می باشد و با زبان عربی نوعی خویشاوندی دارد، هرچند که وام‌واژه‌های زیادی از گویش‌های ایتالیایی به ویژه سیسیلی و به تازگی از انگلیسی وارد این زبان شده‌اند. زبان مالتی با نویسه‌های لاتین نوشته می‌شود.


منبع: اصطهباناتی