سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸, ساعت ۱۷:۴۹ |
درباره فرانسه

درباره فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای واقع شده در اروپای غربی است که دارای چند منطقه تحت حاکمیت نیز می باشد. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحلی هم در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس دارد.

از نظر مساحت، فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا به حساب می‌آید. جمعیت فرانسه در حال عبور از مرز ۶۷ میلیون نفر است که طبق این رقم، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. پایتخت فرانسه، شهر پاریس است. پاریس بزرگ‌ترین شهر این کشور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه است. قانون اساسی فرانسه بر اساس رفراندومی در ۴ اکتبر ۱۹۵۸ به رسمیت رسیده است. این قانون تاکید بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات دارد که حق حاکمیت را در آن مردم ایجاد می‌کنند. اعلامیه حقوق انسان و شهروندکه در انقلاب فرانسه ایجاد شد و در نوع خود، یکی از اولین اسناد در این زمینه به شمار می‌آید، به نوعی بیانگر عقاید این کشور است.

در اواخرقرون وسطا، فرانسه تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر در منطقه اروپا شد که در قرن های ۱۹ و ۲۰ دارای کلونی‌ها و مناطق تحت استعمار بسیاری می‌شد. همچنین در طول تاریخ طولانی این کشور، فرانسه تبدیل به مهم پرورش بسیاری از هنرمندان، متفکران و دانشمندان در عرصه‌های مختلف بوده تا جایی که این کشور را یکی از مراکز فرهنگی جهان می‌پندارند. فرانسه چهارمین کشور دارنده بیشترین میراث جهانی یونسکودر جهان است و به همین واسطه، هرساله بیش از ۸۳ میلیون توریست خارجی جذب این کشور می‌شوند، آماری بیش از هر کشور دیگر در جهان.

در عرصه‌هایی چون فرهنگ، نظامی، اقتصاد و سیاست فرانسه یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار جهان می‌باشد. این کشور دارای رتبه پنجم در بین سایر کشورها از نظر بودجه و هزینه‌های نظامی را دارد. همچنین از نظر ذخایر هسته‌ای، رتبه سوم را داراست. فرانسه یکی از کشورهای توسعه‌یافته است که دارای اقتصادی قدرتمند است. از نظر اقتصادی، دارای پنجمین اقتصاد بزرگ جهانی و از نظر برابری قدرت خریددارای رتبه هفتم جهانی است.

در زمینه استانداردهای بین‌المللی فرانسه را می‌توان از کشورهای پیشرو دانست. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌آل برای زندگی معرفی می‌کند.

فرانسه همچنین از جمله کشورهای موسس سازمان ملل متحدبوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است. فرانسه همچنین در چندین گروه و نهاد بین‌المللی دیگر چون فرانسه‌زبانی، گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانیو اتحادیه لاتین عضو می باشد. این کشور همچنین از کشورهای پیشرو در تاسیس اتحادیه اروپابوده است.

قسمت‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌وهوای معتدل می باشد. قسمت‌های جنوبی آب‌وهوای مدیترانه‌ایدارند. قسمت‌های شرقی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسیاست که یعنی این مناطق دارای میزان بارش برف و باران بالا داشته و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند. در سایر مناطق معمولاً تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد را تجربه می کنند.


منبع: اصطهباناتی