شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸, ساعت ۱۳:۱۷ |
درباره سوئد

درباره سوئد

سوئد کشوری که در شمال اروپادر شبه‌جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. از غرب با کشور نروژ، شمال شرق با کشور فنلاند، شرق با خلیج بوتنی، جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه می باشد. نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلماست.

درباره سوئد

سوئد با مساحت ۴۴۹،۹۶۴ کیلومتر مربع، چهارمین کشور بزرگ اروپا وششمین کشور بزرگ اروپابا احتساب روسیه و ترکیه از حیث مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹. ۶ میلیون نفر استکه تقریباً ۷. ۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند.

این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار می باشد که بیش تر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر شده اند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری سکنی گزیده اند.

کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار است و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیراداره می‌شود.

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلندو دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی هستند و تبارشان به وایکینگ‌هابر می گردد.

سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار می باشد.

سیاست سوئد

در زمان سلطنت گوستاو واسا در قرن ۱۶ اولین مجلس ملی سوئد متشکل از نمایندگانی از ۴ طبقه اشراف، روحانیون، طبقه متوسط و دهقانان گشایش یافت. طی قرون بعدی، قوانین پیچیده تری برای ریکسدگ وضع گردیده و به تدریج تعداد دستگاه‌های اجرائی افزایشی یافت. قدرت مجلس ملی به طور عمده‌ای تغییر یافته و از زمانی به زمان دیگر نسبت به سلطنت از جایگاه بی‌نهایت سستی برخوردار بوده‌است.

این درحالی است که در دوره آزادی طی قرن ۱۸، مجلس ملی جایگاه خود را بهبود بخشیده و نظام منسجمی پایه ریزی گردید. تا پیش از ۱۸۰۹ قدرت سلطنت و مجلس در یکدیگر ادغام بود، تا این که پس از سال ۱۸۰۹ دربار و سایر مراجع قدرت، استقلال یافتند. در سال ۱۸۶۵ مجلس دوگانه‌ای جایگزین مجلس قبلی شد. تا سال ۱۹۱۷ نظام دوگانه‌ای برقرار بود، تا این که سازمانی با ۳۵۰ نماینده و کمیته‌های مختلفی در زمینه‌های گوناگون تأسیس گردید. در سال ۱۹۷۴ دولت سوئد به طراحی قانون اساسی جدیدی مبادرت نمود.

پس از گذشت مدت زمان ۲۰سال دوره نمایندگی به دوره چهار ساله تغییر یافت. کشور سوئد از نظام دموکراتیک انتخابی برخورداراست به این معنا که کلیه احزاب سیاسی با بیش از ۴در صد آرا انتخابات عمومی از کرسی در مجلس برخوردارمی‌گردند. شهروندان سوئدی اجازه حضور در انتخابات مجلس را دارند. درحال حاضر تعدادی حزب سیاسی در مجلس ملی سوئد فعالیت دارند. سال ۱۹۲۱ آغاز قطعی دموکراسی در سوئد محسوب می‌شود.

سال ۱۹۱۹ پارلمان سوئد در مورد حق شرکت همگانی در انتخابات و آرا یکسان زنان و مردان تصمیم گیری کرد. دو سال بعد از این تصمیم اولین انتخابات پارلمان برگزار شد. در پی انتخابات سال ۱۹۲۱ پنج زن به پارلمان سوئد راه یافتند. انتخابات پارلمان سوئد چهارسال یک باربرگزار می‌شود که آخرین انتخابات پارلمان در سال ۲۰۱۰ برگزار گردید. گشایش مجلس در هر پائیز وظیفه پادشاه سوئد است. در این هنگام سال پارلمانی آغاز می‌گردد. پادشاه شخص اول کشور سوئد است ولی این مقام در درجه نخست جنبه نمایندگی مملکت و تشریفاتی دارد.

جغرافیا سوئد

سوئد در شمال اروپا واقع شده ودارای آب و هوای بسیار سردی است. این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل شده‌است. کوه های پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمین های مرتفع یونکوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی، و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی‌الیه بخش جنوبی ­کشور. تابستان ها کوتاه وگرم بوده و زمستان های سرد و طولانی از ویژگی های آب و هوای این کشور است.

میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی‌متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی‌متر در شرق و جنوب شرقی تغییر می کند. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبیعتاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است. در قسمت‌های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است که این بخاطر نزدیک بودن به قطب شمال است؛ ولی در قسمت‌های جنوبی می‌توان چهار فصل را دید.

اقتصاد سوئد

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری گرفت. درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی بوجود آمد. درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱. ۱۲۰۰میلیارد دلار بود و رشدی ۵. ۴ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد.

نرخ بیکاری این کشور ۶. ۵درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور ۴. ۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (۸. ۹درصد)، آمریکا (۳. ۹ درصد)، انگلستان (۱. ۷ درصد)، دانمارک(۹. ۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹. ۴ درصد)، هلند(۷. ۴ درصد) و بلژیک(۵. ۴درصد) صادر می‌شود.

دین مردم سوئد

مسیحیت لوتریبا عضویت ۶۶ درصد از جمعیت این کشور در کلیسای سوئدبزرگترین مذهب در سوئد می باشد. مذاهب مسیحی دیگر موجود در سوئد شامل کاتولیکو ارتدکس شرقیهستند. طبق سندی به نام «آزادی بین‌المللی دینی» از وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا اسلامدر سوئد با دارا بودن ۵ درصد از جمعیت، دومین مذهب بزرگ به حساب می‌آید. بقیه جمعیت یا بی‌دین هستند و یا متعلق به ادیان دیگر هستند.


منبع: اصطهباناتی