پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸, ساعت ۰۹:۵۲ |
درباره دانمارک

درباره دانمارک

دانمارک کشوری است در شمال اروپا و پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵.۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک می باشد و با این که این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته ولی به حوزه یورو نپیوسته‌است. دین ۸۰.۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری می باشد.

درباره دانمارک

جزایر فاروو گرینلندبخشی از پادشاهی دانمارک هستند، اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹به آن‌ها خودگردانی اعطا شده‌است. دانمارک جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی است و تنها کشور هم مرز آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند.

دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتواست. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه نخست جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان راضی‌ترین مردم جهان اعلام می‌شوند و این کشور به عنوان کشوری با کم ترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.

کشور پادشاهی دانمارک بعد از ژاپن دارای قدیمی‌ترین خاندان پادشاهی است.

سیاست دانمارک

این کشور حکومت مشروطهٔ پادشاهی دارد و از سال ۱۹۴۵در سازمان ملل متحدعضو است.

نظام دموکراسی دانمارک بر اساس قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شده‌است. این قانون اساسی در تمام این سال‌ها تغییر کرده‌است، به عنوان مثال در سال ۱۹۱۵، حق رأی به زنان نیز اعطا شد. قانون اساسی کنونی در سال ۱۹۵۳ تعدیل شده‌است، ولی بیشتر اصول آن از شکل اولیه خود بدون تغییر باقی‌مانده‌است.

پارلمان دانمارک که فُلکِتین (Folketinget) نام دارد قوانین دانمارک را به رأی گذاشته و تصویب می‌کند. پارلمان دانمارک دارای ۱۷۹عضو می‌باشد که از احزاب سیاسی مختلف برخاسته‌اند. اعضای پارلمان در هر نوبت برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند. با این حال نخست وزیر می‌تواند قبل از این دوره چهار ساله پارلمان را منحل کرده و خواستار انتخابات عمومی شود.

دو نفر از اعضای پارلمان دانمارک در گرینلند و دو نفر از آنها در جزایر فارو انتخاب می‌شوند.

در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۱ (شهریور ماه ۱۳۹۰) در دانمارک سوسیال دموکرات‌ها به رهبری هله تورنینگ اشمیت، با فاصله اندکی توانستند پیروز شوند و با این کار، دولت راست میانه پس از یک دهه حکومت، جای خود را به احزاب چپ و بدین ترتیب اولین نخست‌وزیر زن در دانمارک انتخاب شد.

هله تورنینگ اشمیت، جایگزین لارس لوک راسموسنشد و راسموسن را متهم کرد که با اعمال سیاست‌های غلط باعث افزایش کسری بودجه شده‌است. هله تورنینگ اشمیت در این انتخابات قول داد قوانین مهاجرتی سختگیرانه و مشکل را تغییر دهد، سیاست‌های مالیاتی و هزینه‌های عمومی را اصلاح کند.

دانمارک یک سری قرادادهای بین‌المللی به منظور دفاع از حقوق بشررا امضا کرده‌است. هم چنین قطعنامه‌های سازمان ملل علیه شکنجه، مبارزه با هر نوع تبعیض نژادی، هر نوع تبعیض علیه زنانو حقوق کودکانرا امضا کرده‌است.

دانمارک با عضویت در شورای اروپا به عهدنامه حقوق بشر اروپا پیوسته‌است که این خود تأثیر فراوانی روی قوانین دانمارک دارد.

جمعیت

جمعیت دانمارک بیش از ۵، ۴ میلیون نفر است. ۸۵ درصد از این جمعیت در شهرها ساکن هستند. تقریباً ۱، ۶ میلیون نفر در پایتخت آن کپنهاگو حوزه کپنهاگ زندگی می‌کنند. دومین شهر بزرگ دانمارک آرهوس (Århus) با جمعیتی در حدود۳۰۰۰۰۰ نفر می‌باشد. زبان رایج در سراسر کشور دانمارکی است. تقریباً ۵ درصد از کل جمعیت دانمارک یعنی حدود ۲۷۰۰۰۰ نفر خارجی هستند، که شامل مردم کشورهای شمال اروپا، اروپای مرکزی، آمریکای شمالی، خاورمیانه و آسیای جنوبی وآفریقامی‌شوند.

اقتصاد دانمارک

واحد پولی دانمارک کرون دانمارک است.

از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون فنلاندو نیوزیلند)سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌است، معرفی شده‌است.

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌رو می باشد و این کشور از جنگ جهانی دوم تاکنون با چنین رکودی مواجه نبوده‌است.

بحران اقتصادی سبب شده که مازاد مالی به کسری بودجه تبدیل شود و احتمال می رود که این کسری در سال ۲۰۱۲ معادل ۴.۶ درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

میزان شهریه سالانه تمام وقت دانشگاه ها بین ۴۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ کرون دانمارک متغیر است.


منبع: اصطهباناتی