چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸, ساعت ۱۷:۱۸ |
درباره آمریکا

درباره آمریکا

آمریکا یا ایالات متّحده آمریکا، کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشینگتن، دی. سی.می باشد. آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیاو سومین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳,۰۰۰ میلیارد دلار در سال و ۱۹٪ قدرت خرید جهان، بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را دارا است.

درباره آمریکا

نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوری فدرالبنیان نهاده شده‌است. این کشور در سال ۱۷۷۶ میلادی، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمرهٔ سابق بریتانیاشکل گرفته است.

آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیکهمسایه می باشد. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامونیز مرز مشترک اندکی با کوبادارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکابا روسیهاز لحاظ دریایی هم مرز است. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ جهانی اولو جنگ جهانی دوم، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد. آمریکا به عضویت دائم شورای امنیت سازمان مللدر آمده‌است و از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتومی باشدو پس از فروپاشی شورویو پایان جنگ سردبه عنوان یک ابرقدرتمنحصربه‌فرد درآمد.

جغرافیا ایالات متحدهٔ آمریکا

ایالات متحدهٔ آمریکا در نیم کرهٔ غربی زمین، و در شمال قارهٔ آمریکاواقع شده است. این کشور از ۴۸ایالت همجوار، و دو ایالت جدا از دیگران (شبه جزیره آلاسکادر شمال شرق قارهٔ آمریکا و مجمع‌الجزایر هاواییدر اقیانوس آرام) تشکیل شده‌است. همچنین، در دو منطقهٔ حوزهٔ دریای کارائیب، و نیز بخش‌هایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکنده‌ای وجود دارند که قلمرو آمریکا محسوب می‌شوند، ولی به گونه‌ای خودگرداناداره می‌شود آلاسکابزرگترینو رودآیلند کوچکترین ایالت در آمریکا می‌باشند.

قسمتی از رشته کوه های راکیدر غرب آمریکا قرار گرفته‌است که بزرگ ترین قله آن در ایالت کلرادوقرار دارد. مرتفع‌ترین نقطه در آمریکا قله کوه مک کینلی(۶۱۹۴متر) در آلاسکااست. در ۴۸ ایالت پایین نیز مرتفع ترین قله بر فراز کوه ویتنی(۴۴۲۱متر) در کالیفرنیا قرار دارد.رودخانه می‌سی‌سی‌پیبزرگ ترین و مهم ترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان در آمریکا قرار دارد. این رودخانه که به رودخانه میسوریمتصل می شود، نقش تجاری و اقتصادی مهمی برای آمریکا دارا می باشد. قسمتی از آبشار نیاگارادر مرز بین آمریکا و کانادا قرار دارد و ازجاذبه‌های طبیعی توریستی در آمریکا به شمار می‌رود.

مردم آمریکا

جمعیت ایالات متحده آمریکا بر پایه برآورد سال ۲۰۱۱ ادارهٔ آمار ایالات متحده آمریکا در حدود ۳۱۴، ۷۲۴، ۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.نرخ کلی باروریدر ایالات متحده آمریکا بر پایه برآورد سال ۲۰۱۱ در حدود ۱.۸۹ فرزند برای هر زن است.

بر اساس آمار منتشرهٔ سال ۲۰۰۳، ترکیب نژادی مردم ایالات متحده آمریکا، بدین شرح است:

- سفیدها: ۸۱٪

- سیاهان: ۱۲.۹٪

- آسیایی‌ها: ۴.۲٪

- سرخ‌پوستان آمریکایی: ۱٪

- بومیان هاواییو جزایر پاسفیک: ۰.۲٪

زبان مردم آمریکا

کشور ایالات متحدهٔ آمریکا دارای زبان رسمی نیست، گرچه انگلیسی آمریکایینقش زبان ملی را دارد و در عمل نیز زبان اصلی کشور است. یکی از پیش‌نیازهای مهاجرت و اقامت در آمریکا برای خارجیان، تسلط نسبی به زبان انگلیسی است.

همچنین زبان انگلیسیدر ۲۸ ایالت به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود، و فعالیت‌هایی برای به رسمیت شناختن انگلیسی به عنوان زبان رسمی دولتی نیز در جریان است.

اقتصاد آمریکا

ایالات متحدهٔ آمریکا اقتصاد کاپتالیستیاز نوع سرمایه‌داری انحصاری دارد. ویژگی بارز اقتصاد ایالات متحدهٔ آمریکا عبارتست از تسلط انحصارها در رشته‌های مختلف، که بر مبنای منابع طبیعی فراوان، زیربنای توسعه‌یافته، تولید انبوه، و مصرف زیاد استوار است. تولید ناخالص داخلی ایالات متحدهٔ آمریکا با بیش از ۱۳ تریلیون دلار، یعنی حدود ۲۰٪ تولید ناخالص جهان، نخستین اقتصاد بزرگ جهان است.

ایالات متحده بزرگ‌ترین واردکننده، و -پس از آلمانو چین- سومین صادرکنندهٔ بزرگ جهان می باشد.کانادا، چین، مکزیک، ژاپنو آلمان، به ترتیب بزرگ‌ترین شرکای تجاری آمریکا هستند.آمریکا همچنین در دههٔ اخیر بزرگ‌ترین بدهی جهان را نیز بر شانه داشته‌است.

بزرگ‌ترین اقلام صادراتی آمریکا به ترتیب تجهیزات صنعتی (۲۹.۸٪)، ماشین‌آلات (۲۹.۵٪)، کالاهای مصرفی غیر اتومبیل (۱۲.۴٪)، خودرو و تولیدات وابسته (۹.۳٪)، تولیدات صنایع غذایی (۸.۳٪)، و تولیدات صنایع هوایی (۶.۶٪)می باشند، در حالی که بزرگ‌ترین اقلام وارداتی به آمریکا کالاهای مصرفی غیر اتومبیل (۲۳٪)، سوخت (۲۲.۱٪)، ماشین‌آلات (۱۹.۹٪)، تجهیزات صنعتی (۱۴.۸٪)، تولیدات خودرو (۱۱.۱٪)، صنایع غذایی (۴.۲٪)، و صنایع هوایی (۱.۷٪) هستند.

ولی بزرگ‌ترین محصولات تولیدی آمریکا مواد شیمیایی، تولیدات نفتی، فولاد، خودرو، تولیدات صنایع هوایی، ارتباطات، الکترونیک، تولیدات غذایی و مصرفی، و صنایع معدن و چوب هستند.آمریکا همچنین در تولید برق، .ظرفیت پالایش نفت، ذخیره‌های ذغال سنگ، تولید انرژی بادی، و انرژی هسته‌ایدر جهان، رتبه نخست را دارا است.

بیش تر چرخ‌های اقتصادی آمریکا متعلق به بخش خصوصی است، تا جایی که بخش دولتی فقط ۱۲.۴٪ تولید ناخالص ملی را سالیانه باعث می‌شود.با این حال ۷۵٪ تولید ناخالص ملی محصول بخش خدماتی هستند. با این که تولیدات کشاورزیآمریکا حدود ۱٪ تولید ناخالص ملی این کشور است، همین سطح تولید حدود ۶۰٪ کل تولیدات کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهد.


منبع: اصطهباناتی