یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸, ساعت ۱۳:۲۸ |
درباره آلمان

درباره آلمان

آلمان کشوری در قاره اروپا پایتخت این شهر برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷۱۲۱.۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

درباره آلمان

اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین آلمان به ۵۰۰ هزار سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد.رومی‌هااولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در کشور آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود.

دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. بعد از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. پیدایش کلیسای پروتستانو مارتین لوتررا می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد.

بعد از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروساز اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وینشکل گرفت. بعد از پایان جنگ جهانی اول، قیصرمجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسمرا دوران جمهوری وایمارمی‌نامند. با وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اولو گسترش نژادپرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ‌جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ‌جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، و در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد و شامل ۱۶ایالتاست. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورومحسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخو فرانکفورت هستند.

آلمان در دو جنگ جهانی اولو دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد. بعد از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و همچنین از بنیانگذاران اتحادیه اروپااست.

بزرگترین ایالت بایرنیا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است.

کشور آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان متصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه موجود می باشد.

در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروکو جنگل‌های باواریااز شمال به جنوب کشیده‌شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپدر جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر می باشد.

طبق نقل ادارهٔ فدرال آمار آلمان، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، جمعیت این کشور حدود ۸۰.۲ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲.۳٪) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶.۲ میلیون (۷.۷٪) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. نوردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت‌های بایرن و بادن- وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند. همچنین ایالت‌های برمن و زارلند کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند.

اتباع خارجی در آلمان

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلینو بادن- وورتمبرگ می باشد. اتباع خارجی در ایالت‌های جدیدکمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعهٔ مهاجر آلمان از ۱۷.۹٪ از ترک تباران، ۱۳.۱٪لهستانی‌ها، ۸.۷٪ روس‌ها، ٪۸.۲ قزاق‌ها و ۵.۳٪ ایتالیایی‌تباران تشکیل شده‌است.

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳.۲ درصد مرد و ۴۶.۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲.۱ میلیون نفر نیز در آلمان قاقد کار بودند که، نرخ بیکاری بین این افراد (۱۵- ۷۴ ساله) ۵.۱٪ بوده‌است.

قریب ۱۸ میلیون ازداوج در آلمان ثبت شده‌است. از این تعداد حدود ۳۴۰۰۰مربوط به زوج‌های هم‌جنسمی‌باشد. جمعیت زیر ۱۸ ساله‌های آلمان حدود ۱۵.۷٪ کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. ۱۴.۱٪ جامعهٔ آلمان ۱۸- ۲۹ سال سن دارند. ۲۸.۲٪ جمعیت ۳۰- ۴۹ ساله هستند. ۵۰- ۶۴ ساله‌های این کشور ۲۰.۸٪ جامعه را تشکیل می‌دهند و ۲۱.۲٪ درصد جمعیت نیز بالای ۶۵ سال سن دارند.

در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده‌است که: ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال ۱۸۸۵اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند. روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۵۲ وجود دارد. این روابط در سال‌های گذشته خالی از تشنج نبوده.

به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوسدر آوریل ۱۹۹۷ بحرانی طولانی را به دنبال داشت. با سفر موفقیت آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای خاتمیبه آلمان در ژوئن ۲۰۰۰ زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد.اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین‌المللی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایراندرکانون روابط قرار گرفته‌است.

در سایت سفارت جمهوری اسلامی ایراندر برلین روابط ایران و آلمان چنین توصیف شده‌است: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان از دیرباز دارای روابطی خوب و سنتی بوده‌اند. روابط ایران و آلمان که از سابقه‌ای 500 ساله برخوردار است متکی به خواست و تمایل ملتهای آنهاست که در دوران های مختلف نظر به ملاحظات امنیتی و منافع مشترک آنها بوده‌است. از نظر تاریخی مجموعه‌ای از ملاحظات و عوامل سیاسی، اقتصادی - بازرگانی و فرهنگی باعث نزدیکی دو کشور به هم بوده‌است. تاریخ دوکشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مناسبات دوجانبه را در دوران های مختلف تحت تاثیر قرار داده‌است.

دستاوردهای آلمان در زمینه علم بسیار مهم و چشمگیر بوده به طوری که اساس اقتصاد کشور را بنا کرده است.جایزه نوبلبه ۱۰۴ آلمانی رسیده است که بیشتر آن‌ها در قرن بیستم بوده است. دانشمندان آلمانی بیشتر از هر کشوری موفق به دریافت این جایزه شده‌اند که بیشتر در زمینهٔ پزشکی، فیزیک و شیمی هست. کارهای آلبرت انیشتینوماکس پلانک پایه‌گذار فیزیک نوین هستند که بعدها توسط دو آلمانی دیگر به نام‌های ورنر هایزنبرگ و ماکس بورن پیشرفت کرد.ویلهلم رونتگن داشمند برجسته دیگر موفق به کشف اشعه ایکس شد و اولین کسی بود که جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست‌آورد.

اتوهان به عنوان پیشگام در پرتوزاییدر سال ۱۹۳۸که موفق به کشف شکاف هسته‌ای کرد در حالی که رابرت کخو فردیناند کوهن میکروبیولوژی را توسعه دادند. تعداد بیشماری از درخشان ترین ریاضی دانان تاریخ در آلمان متولد شده‌اند که عبارتند از کارل فردریش گاوس، داوید هیلبرت، برنهارت ریمان، گوتفرید لایبنیتسو فلیکس کلاین.

آلمان خانهٔ تعداد زیادی مخترعان و مهندسان بوده است مانند هانس گایگر، کنراد تسوزه، رودولف دیزلو کارل بنزکه خدمات مهمی در خودروسازی و کامپیوتر سازی داشته‌اند. ورنر فون براونموفق به ساخت اولین وی- ۲ موشک بالستیک فضا پیما شد و بعدها نظریات او در ناسابرای پروژه سفر به ماه استفاده شد. کارهای ارزشمند هاینریش هرتزکاشف تابش الکترومغناطیسی نیز از خدمات بی مانند دانشمندان آلمانی در تاریخ علم بوده است.


منبع: اصطهباناتی