سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۲۷ |
شرایط مهاجرت به برزیل

شرایط مهاجرت به برزیل

برزیل به عنوان یکی از کشورهای صنعتی آمریکای لاتین و دارای اقتصادی رو به پیشرفت در جهان است. اگر شما نیز مایل به آشنایی با روش های مهاجرت به برزیل هستید خواندن این مقاله -که در زمینه مهاجرت به برزیل میباشد- را به شما توصیه می کنیم. در این بیان سعی شده است درباره کلیه روش های مهاجرت به برزیل از جمله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در برزیل، اخذ اقامت کاری در برزیل، تحصیل در کشور برزیل، تولد فرزند در برزیل و سایر روش های مهاجرت به برزیل توضیحات کامل و جامعی ارائه گردد.

برزیل شرقی ترین کشور آمریکای جنوبی و در عین حال بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی می باشد. پایتخت کشور برزیل شهر زیبای برازیلیا است و سائوپائولو و ریودوژانیرو از جمله شهرهای بزرگ و مهم این کشور هستند. جمعیت این کشور بالغ بر ۲۰۳ میلیون نفر است. زبان رسمی کشور برزیل زبان پرتغالی است و واحد پول این کشور رئال برزیل است. دین رسمی مردم کشور برزیل مسیحی کاتولیک است.

این کشور پوشیده از جنگل های استوایی و زمین های کشاورزی وسیع است. ۲۰ درصد از کل آبهای شیرین جهان در کشور برزیل وجود دارد و این موجب می شود در میان بحران آب جهانی برزیل کشوری تعیین کننده باشد. حکومت این کشور به صورت به صورت فدارالی ارائه می شود و ایالات مختلف که به صورت تقریبا مستقل و توسط فرمانداران ارائه می شوند. یک کشور با توجه به تعامل خوب با کشورهای مختلف ارزش پاسپورت خوبی دارد.

شرایط و روش های مهاجرت به برزیل

ما در این قسمت به بررسی روش های مهاجرت به برزیل می پردازیم، توجه داشته باشید، اشخاص متقاضی مهاجرت به برزیل باید پس از ورود از یکی از راه ها مثل مهاجرت تحصیلی یا کاری و یا سرمایه گذاری در برزیل نسبت به اخذ اقامت برزیل و در نهایت تابعیت یا شهروندی این کشور اقدام نمایند.

مهاجرت به برزیل از طریق تحصیل یا مهاجرت تحصیلی

تحصیل و اعزام دانشجو به برزیل مزایای بسیاری برای فرد دارد ازجمله این که بدین وسیله می توان علاوه بر تحصیل در دانشگاه هایی با رنک جهانی بالا، شرایط اقامت و اخذ پاسپورت کشور برزیل را فراهم نمود. کشور برزیل دارای دانشگاه هایی شناخته شده در جهان و آمریکای لاتین هستند.

مثلا دانشگاه سائوپائولو در ایالت سائوپائولو مشهورترین دانشگاه آمریکای لاتین و دارای رنکینگ یا رتبه بندی ۱۴۳ در جهان و دانشگاه The University of Campinas دارای رنک ۱۹۵ جهانی می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در برزیل

مقطع کارشناسی در کشور برزیل عموما ۴ ساله است. می توان گفت اکثریت رشته ها در این مقطع به زبان پرتغالی می باشد و فرد باید بتواند دانش زبان پرتغالی خود را به اثبات برساند.

نکته مهم آن است که تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور برزیل مستلزم قبولی در کنکور ورودی دانشگاه هاست که به نام Vestibular شناخته می شود. البته باز هم شرکت در کالج های زبان پرتغالی می تواند یاری رسان فرد برای قبولی در این آزمون ها باشد. شخصی که در مقطع کارشناسی در کشور برزیل پذیرش می شود اجازه ۱۰ ساعت کار در طول هفته را دارد. این میزان کار می تواند هزینه های زندگی فرد را در حدی تامین نماید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در برزیل

مقطع کارشناسی ارشد در کشور برزیل عموما ۲ ساله است. نکته مهم آن است که برای افراد این امکان وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان پرتغالی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید. عموما داشتن مدرک زبان الزامی نیست مگر برای برخی از رشته های تحصیلی، اما بهتر است افراد زبان خود را تا حد قابل قبولی بهبود بخشند و یا اینکه ابتدا برای دوره های زبان انگلیسی و یا پرتغالی اقدام نمایند. در این مقطع دانشجو اجازه ۲۰ ساعت کار در طول هفته را دارا می باشد که این میزان میتواند تا حد زیادی هزینه های زندگی فرد را تامین نماید.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور برزیل

مقطع دکتری در کشور برزیل با توجه به رشته تحصیلی ۳ تا ۵ سال است. مقطع دکتری بیشتر به صورت ارائه طرح های تحقیقی می باشد و میزان کورس های تئوری آن بسیار اندک است. بنابراین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته وجود دارد. در مقطع دکتری نیز دانشجو نیازی به ارائه مدرک زبانی که دانش او را به اثبات برساند ندارد اما بهتر است سطح توان دانشجو در زبان انگلیسی در سطح معقولی باشد.

شرایط مهاجرت به برزیل

هزینه تحصیل در کشور برزیل بسته به دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه و مرکز آموزشی متفاوت است. تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور برزیل تقریبا رایگان است. دانشگاه ها خصوصی بسته به رشته و مقطع تحصیلی شهریه ای در حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار شهریه دریافت می نمایند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در برزیل

بورسیه های ارائه شده در کشور برزیل عموما متناسب با نیاز دانشجو است. این بورسیه ها فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند. به صورت کلی می توان بورسیه های کشور برزیل را به دو دسته تقسیم نمود. دسته اول بورسیه هایی است که به صورت فاند ارائه می شوند و نه تنها کلیه هزینه های فرد را پوشش می دهند بلکه برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد ماهیانه ۷۰۰ دلار آمریکا و برای متقاضیان مقطع دکتری ماهیانه ۹۰۰ تا ۱۲۵۰ دلار تعلق می گیرد. نوع دیگر بورسیه اسکولارشیپ ها هستند که با دریافت آنها هزینه های تحصیل فرد کاملا رایگان می شود.

اخذ تابعیت برزیل از طریق تولد فرزند

اگر به دنبال کشوری هستید که به واسطه تولد فرزندتان در خاک آن کشور به او تابعیت اعطا شود و این تابعیت مزیتی نیز برای شما به عنوان پدر و مادر طفل داشته باشد برزیل کشور بسیار مناسبی است.کشور برزیل از جمله معدود کشورهایی است که از سیستم خاک تبعیت می نماید. این بدان معنی است که اگر فرزند شما در خاک کشور برزیل متولد شود به واسطه همین تولد، تابعیت و پاسپورت برزیل به او اعطا می شود.

تا اینجا شرایط مانند کشورهای دیگری است که تابعیت در آنها از سیستم خاک تبعیت می کند مانند آمریکا و کانادا. اما نکته مثبت تولد فرزند یا بچه دار شدن در برزیل آن است که پدر، مادر و خواهران و برادران فرزند متولد شده در برزیل نیز می توانند از مزیت این تولد استفاده کنند چرا که به آنها نیز اقامت دائم کشور برزیل اعطا می شود. این مزیتی است که در کشورهای دیگر پیرو سیستم خاک وجود ندارد. اقامت دائم افراد خانواده نیز بعد از دوسال به تابعیت تبدیل می گردد.

نکته حائز اهمیت دیگر آن است که هزینه های درمانی، هزینه زایمان و هزینه های مربوط به تولد فرزند در برزیل تقریبا رایگان است که کلیه اتباع، افراد مقیم و غیر مقیم و حتی توریست ها نیز از این مزیت برخوردارند. حال اگر بدانیم هزینه های بیمارستانی تولد یک فرزند در کشوری همچون آمریکا چیزی بالغ بر ۶۰.۰۰۰ هزار دلار خواهد بود این امر اهمیت بیشتری خواهد یافت. همچنین این روش برای افرادی که قصد مهاجرت به آرژانتین و کشورهای مشابهی دارند، منطقی به نظر می رسد. لازم به ذکر است اخذ ویزای توریستی برزیل یکی از روش هایی است که با آن می توان از این طریق نسبت به مهاجرت به برزیل اقدام کرد.

اخذ اقامت از طریق ازدواج در برزیل

اگر شما با یک شخص تبعه کشور برزیل ازدواج نمایید به این واسطه می توانید اقامت دائم کشور برزیل را کسب نمایید. از این نظر نیز برزیل مانند بقیه کشور های جهان این اصل را پذیرفته است که اگر شخص خارجی با یکی از اتباع کشورش اعم از زن یا مرد ازدواج نماید به واسطه این ازدواج می تواند اقامت و تابعیت کشور برزیل را اخذ نماید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در برزیل

ثبت شرکت در برزیل از روش های بسیار پرطرفدار اخذ اقامت کشور برزیل است. در این روش شما نیاز دارید سرمایه ای در حدود ۵۰، ۰۰۰ تا ۶۰، ۰۰۰ دلار معادل ۱۵۰، ۰۰۰ رئال برزیل برزیل به عنوان سرمایه شرکت خود و در حساب شخصی خود داشته باشید. در کنار آن باید حساب بانکی نیز به نام شرکت افتتاح می گردد اما وجه شما در حساب خودتان باقی خواهد ماند که این امر خود باعث آسودگی خاطر فرد خواهد بود.

با ثبت شرکت در کشور برزیل شما اقامت موقت یک ساله دریافت می کنید که این اقامت موقت به صورت سالانه تمدید می گردد تا شما و خانواده تان را بعد از ۴ تا ۵ سال به اقامت دائم برساند. برای تمدید اقامت خود و خانواده از طریق ثبت شرکت در برزیل باید مالیات سالانه شرکت خود که معمولا به میزان ۴، ۰۰۰ تا ۶، ۰۰۰ دلار است را پرداخت نمایید و شهروند معقولی باشید. فرد متقاضی می تواند با توجه به شغل خود در ایران و با توجه به میزان درآمدزایی مشاغل مختلف در برزیل شرکت خود را در زمینه های مختلف مانند: شرکت های تجاری و بازرگانی، واردات و صادرات کالاهای مختلف، رستوران ها و فروشگاه های کوچک و بزرگ و غیره.

فرد به واسطه این ثبت شرکت می تواند در کشور برزیل اقدام به خرید ملک تجاری و یا مسکونی نماید اما این خرید ملک ضامن کسب اقامت او نمی باشد و به واسطه همان ثبت شرکت و فعالیت تجاری خود اقامت و پس از آن تابعیتش را اخذ می نماید. برای کسب تابعیت برزیل مانند کشورهای دیگر فرد باید در آزمون زبان و تاریخ این کشور شرکت نماید و سپس پاسپورت کشور برزیل را اخذ می نماید.

اخذ اقامت کاری در برزیل

برای دریافت ویزای کار برزیل، شرط اول آن است که فرد دارای یک job offer یا پیشنهاد شغلی معتبر از این کشور باشد. این بدان معنی است که باید کارفرمایی در کشور برزیل که به صورت قانونی اجازه استخدام بین المللی را داشته باشد شما را براساس رزومه تحصیلی و کاری، مناسب تشخیص دهد. پس کلیه امور قانونی برای دریافت ویزای کار باید طی گردد که شرط مهم آن داشتن پیشنهاد شغلی مناسب است.

از طرف دیگر دانش زبان، نقش تعیین کننده ای برای احراز صلاحیت فرد متقاضی دارد و دانستن زبان پرتغالی در این بین بسیار موثرتر از زبان انگلیسی است. زیرا گرچه زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی در این کشور صحبت می شود اما زبان رسمی زبان پرتغالی می باشد و مسلما تکلم به این زبان می تواند شانس کار در کشور برزیل را افزایش دهد.

گزینه ورود به برزیل از طریق کالج های زبان و ویزاهای تحصیلی نیز می تواند راه را برای یافتن کار در این کشور همراه نماید. چراکه با آموختن زبان و تحصیل در این کشور هم فرصت کافی برای یافتن کار در دسترس فرد قراد می گیرد هم رزومه فرد، قوی تر می گردد. کار در کشور برزیل بعد از ۳ تا ۴ سال اقامت موقت، فرد را به اقامت دائم برزیل می رساند و پس از آن شخص تابعیت این کشور را اخذ می نماید.

نکته ای که باید مدنظر داشت این است که طبق قوانین فعلی برزیل، خرید ملک در برزیل موجب اخذ اقامت این کشور نمی شود و حتی خرید خانه و غیره یک روشی مهاجرت به برزیل محسوب نمی شود. با توجه به مقاله حاضر می توان گفت راه های متعددی برای ورود به کشور برزیل و اخذ اقامت و پاسپورت این کشور وجود دارد.


منبع: اصطهباناتی