پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸, ساعت ۰۹:۲۰ |
شرایط مهاجرت به پرتغال

شرایط مهاجرت به پرتغال

مهاجرت و اقامت پرتغال انتخاب مناسبی برای علاقه مندان خورشید است. تابستانهای طولانی، گرم قطعا یکی از بزرگترین ساحل های زیبا را به خود اختصاص داده است، و بسیاری افراد با حرکت به این کشور برای زندگی کردن در سواحل گرم مراجعه میکنند. این مقاله در رابطه با مهاجرت به پرتغال می باشد.

این مقاله در رابطه با قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ شهروندی پرتغال می باشد. روش های گوناگونی جهت مهاجرت به پرتغال نظیر تولد کودک، ماندن یا اقامت برای مدت معین، ازدواج، سرمایه گذاری، خرید ملک و غیره به بدست آوردن اقامت شما کمک می کند.

این کشور در غرب شبه جزیره ایبری واقع شده است، علاوه بر این این کشور توسط اسپانیا و اقیانوس اطلس احاطه شده است، زیبایی پرتغال سرشار از ساحل سفید و امتداد طولانی کوه قوس می باشد.

جمعیت پرتغال بیش از ۱۰ میلیون نفر می باشد و مقدار زیادی برای لذت بردن و کشف گنجینه های معماری و سنگهای باستان شناسی بدون هراس از مکانهای بسته با جمعیت زیادی به این کشور می آیند.

یکی دیگر از دلایلی که مردم به کشور پرتغال را برای مهاجرت انتخاب می کنند. فرهنگ پرتغالی است که حول محور خانواده و مردم محلی دوستانه، استقبال گرم می باشد. گفت می شود که، فرهنگ پرتغالی می تواند برای شرح انجام کسب و کار، و همچنین یکنواختی از بوروکراسی دولتی خسته کننده باشد. پیدا کردن شغل نیز در این کشور دشواری های خود را دارد، و حقوق و دستمزد به طور کلی کمتر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد.

در حال حاضر زندگی در این کشور به درد افرادی میخورد که فرصتی در خارج از کشور برای کیفیت بهتر زندگی هستند و دلایل مالی و حرفه ای کاملی دارند. در ادامه نسبت به دستمزد پایین تر، هزینه های زندگی نیز در این کشور مناسب تر از دیگر کشورهای اروپایی است.کیفیت میوه های محلی و سبزیجات خوب و همچنین با قیمت مقرون به صرفه، شراب عالی همراه با غذای نسبتا ارزان، بهترین آبجو، نوشابه و قهوه جزو مزایای زندگی در این کشور می باشد.

املاک نیز در خارج از مناطق توریستی دارای قیمت منطقی می باشند، بر خلاف دیگر مقصدهای مهاجرین، به علت قیمت پایین خرید ملک به جای اجاره آن زندگی در پرتغال را برخی افراد ترجیح می دهند. برای کسانی سرمایه گذاری های در کشورهای دیگر را ترجیح می دهند، حرکت به پرتغال می تواند انتخاب مالی محتاطانه جهت یک مقصد بازنشستگی جذاب باشد.

پرتغال به خوبی در رابطه با بقیه اروپا می باشد، و دارای هواپیمای جهت جا به جایی به اغلب مقصدها به خصوص در فرودگاه اصلی نظیر فارو، پورتو و لیسبون می باشد.

اگر به زیبایی های طبیعی، مردمی با خوی دوستانه، آب و هوای خوب و یک سرعت کندتر از زندگی هستید ما زندگی در پرتغال را به شما پیشنهاد می کنیم.

شرایط راه ها روش ها و قوانین مهاجرت به پرتغال

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت و مهاجرت به پرتغال می پردازیم: اگر شما عضو از کشور اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و یا سوئیس هستید و قصد ماندن در پرتغال را برای یک دوره بیش از سه ماه دارید، شما باید یک گواهی ثبت نام (Certificado Registo) از شورای شهر منطقه خود درخواست کنید.

بعد از اینکه یک گواهی ثبت نام برای پنج سال متوالی اخذ شد، شما ممکن است یک گواهی اقامت دائم (Certificado de Residência دائمی) (Serviço de Estrageiros E Fronteiras) می باشد.

اگر شما شهروند یک دولت ثالث هستید (همه شرایط دیگر را دارا هستید)، و شما می خواهید به یک شهروند یا ساکن پرتغال تبدیل شوید، شما باید ویزای اقامت مناسب به منظور اقامت خود اخذ کنید.

علیرغم هر گونه مقررات قانونی ویژه که ممکن است اعمال شود، اجازه اقامت موقت برای مدت یک سال از تاریخی که سند از آن صادر شده است معتبر است. ممکن است برای دوره های پی در پی دو سال تمدید گردد. و پس از پنج سال اقامت موقت، دارندگان این سند ممکن است اجازه اقامت دائم را درخواست کنند.

اگر شما هم خواهان مهاجرت به پرتغال هستید وکلای و مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از معتبرترین موسسات مهاجرت کشور در دفاتر تهران وشیراز میتوانند شما را یاری دهند. امید است که این مطلب بتواند اطلاعات مفیدی در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و مهاجرت تحصیلی

پرتغال نه تنها یک کشور جذاب برای نظام آموزش و پرورش است، بلکه با دارا بودن سبک زندگی فعال خود و هزینه های زندگی در دسترس شناخته شده است. سیستم آموزش و پرورش متنوع و رشته های متعدد در مقاطع (کارشناسی و کارشناسی ارشد) در بسیاری از رشته های تحصیلی در این کشور ارائه شده است. دانش آموزانی که به دنبال مدرک دانشگاهی می باشند می تواند در یک دانشگاه ثبت نام کنند حالی که دانش آموزانی که برای یک تخصص فنی علاقه دارند فرصت دارند تا برای کسب مدرک از دانشگاه پلی تکنیک اقدام کنند.

تعداد دانشجویان خارجی که برای تحصیل پرتغال را انتخاب می کنند به سرعت در حال افزایش است. با این حال، بسیاری از دانش آموزان از کشور پرتغالی زبان، که بسیاری از مستعمرات سابق این کشور سرچشمه گرفته اند می باشند. چهار کشور با منشا آنگولا، کیپ ورد، برزیل و موزامبیک جزو این موارد می باشد. تعداد کمی از رشته های انگلیسی زبان برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های پرتغالی با هدف جذب تعداد بیشتری از دانشجویان غیر پرتغالی زبان وجود دارند.

پرتغال در برنامه تبادل اراسموس هم به عنوان ارسال و دریافت دانشجو از کشور میزبان نیز بسیار فعال است.

موارد مورد نیاز جهت ویزای دانشجویی پرتغال

دانشجویان خارجی از اتحادیه اروپا لازم نیست یک ویزا برای ورود به پرتغال دریافت کنند. برای مدت طولانی پس از مطالعه، دانش آموزان اتحادیه اروپا ممکن است مجبور به اثبات داشتن منابع مالی کافی برای حمایت از خود در طول اقامت باشند.

افراد از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اگر آنها برنامه ریزی برای اقامت در پرتغال برای بیش از ۹۰ روز را دارند نیاز به ویزا دارند. دانشجویان بایستی اطلاعات دقیق تر را از نزدیکترین سفارت پرتغال به خود دریافت کنند. هزینه ویزا تا ۱۷۰ یورو می باشد و می تواند بین ۲-۳ ماه صادر شود. دانش آموزان نیاز به فراهم کردن موارد زیر برای ویزای دانشجویی جهت تحصیل در پرتغال را دارند:

- گذرنامه معتبر با انقضای بیشتر از سه ماه با حداقل یک صفحه ویزای خالی

- فرم تکمیل شده

- عکس رنگی در اندازه گذرنامه

- کپی درخواست و نامه پذیرش یا تایید رزرو

- بلیط معتبر و مدارک دیگر در مورد تاریخ خروج

- اثبات امکانات مالی کافی برای حمایت از خود در طول اقامت

- اثبات پوشش بیمه درمانی

مهاجرت به پرتغال از طریق کار و تخصص

اجازه کار برای پرتغال متفاوت با دیگر کشور ها می باشد، و با توجه به کشور مهاجرین از مبدا اعطا می شود.

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یک مجوز کار برای شش ماه اول خود در این کشور نیاز ندارد. با این حال، پس از این مدت آنها نیاز است برای اجازه اقامت و زندگی در پرتغال اقدام کنند. بیشتر تشریفات به سادگی زندگی را ساده تر می کند در صورتی که درخواست برای یک حساب بانکی در این کشور ایجاد کنید و همچنین به عنوان اثبات عمل می کند.

کسانی که از خارج از اتحادیه اروپا در حال حرکت به پرتغال هستند، نیاز به یک پیشنهاد کار امن به منظور اعمال مجوز کار دارند بجز اینکه با یک شهروند پرتغالی ازدواج کرده باشند.

شرایط مهاجرت به پرتغال

شهروندان غیر اتحادیه اروپا نیاز به اجازه کار (Autorização de Trabalho) به منظور کار در پرتغال دارند. کارفرمای آینده می تواند برای این اجازه را از دفتر کار محلی اعمال کند. ویزای ورود به پرتغال نیز از سمت اداره مهاجرت مورد نیاز است (SERVICOS de Estangeiras E Fronteiras، SEF) اتباع کشورهای اتحادیه اروپا نیاز به یک اجازه اقامت دارند (Cartao De Residência) که از اداره مهاجرت پرتغال به دست آمده باشد (SERVICOS de Estangeiras E Fronteiras، SEF).

هر کسی که در پرتغال کار می کند باید دارای بیمه تامین اجتماعی باشد و مالیات پرداخت کند. در بدو ورود در این کشور تعدادی از وظایف رسمی باید در اسرع وقت انجام شود.

اجازه اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

قوانین تازه ای با شرایط اصلی برای اولین بار جهت مهاجرت سرمایه گذاری ارائه شده است که برای جذب سرمایه گذاران تاثیر فراوانی دارد. بنابراین، سرمایه گذاران هنوز هم ممکن است یکی از گزینه های زیر، را انتخاب کنند:

- سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با حداقل سرمایه گذاری از € ۵۰۰,۰۰۰ یا

- به سپرده نقدی و یا سرمایه گذاری مالی از طریق اوراق قرضه یا سهام با ارزش حداقل € ۱,۰۰۰,۰۰۰ و یا

- از طریق ایجاد یک شرکت جدید با حداقل ۱۰ موقعیت اشتغال در پرتغال

علاوه بر موارد فوق، پرتغال در حال حاضر دو روش جدید برای سرمایه گذاری جهت اخذ یک ویزای طلایی معرفی کرده است.

در مرحله اول، با توجه به سرمایه گذاری در فرهنگ و یا تحقیقات علمی، سرمایه گذاری ۳۵۰.۰۰۰ € باید در یک پروژه در این بخش ایجاد گردد.

در مرحله دوم، یک سرمایه گذار ممکن است در حال حاضر برنامه خود را بر اساس خرید، بازسازی و یا نوسازی شهری عنوان کند. هزینه های مالی ناشی از این گزینه باید به حداقل ۵۰۰,۰۰۰ € اضافه کرد.

قانونگذار پرتغالی با تمرکز بر معرفی سایر قوانین جدید مربوط به املاک و مستغلات باقی مانده است. در واقع، زمانی که افراد آینده نگر قصد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دارند، واجب است قادر به ارائه یک تصویر از اموال مشمول مالیات باشند. این تمرین به مقایسه و کنتراست ارزش تملک ملک با مالیات بر ارزش آن معرفی شده است.

علاوه بر این، متقاضیانی که در موارد ترجیح می دهد کمتر سرمایه گذاری کند، مثلا در یک منطقه دارای جمعیت کمتر از ۱۰۰,۰۰۰ نفر و یا با تولید ناخالص داخلی ۷۵ درصد یا کمتر از میانگین ملی، ممکن است از این واقعیت استفاده کنند که شرایط با توجه به املاک و مستغلات ۲۰ درصد کاهش می یابد. به عنوان یک نتیجه، و ارزش اموال موجود € ۴۰۰,۰۰۰ را کاهش می دهد.

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج با یک شهروند پرتغالی

هر کشور قوانین های خود را دارد که به شهروندان خود با ازدواج با یک فرد از یک کشور دیگر آن قوانین را اجرا می کند. ازدواج با یک شهروند پرتغالی با هدف زندگی یک فرآیند مرحله به مرحله برای گرفتن اجازه اقامت دارد؛

اگر شما می خواهید را به همسر و یا شریک زندگی شما همراه شما در پرتغال زندگی کند، شما باید از پرونده آن شخص برای تبدیل شدن به یک مقیم دائم حمایت کند. اگر آنها می خواهند به دیدار شما بیاید، زمانی که در کشور مبدا خود حضور دارند آنها بایستی مجوز سفر را به صورت الکترونیکی درخواست کنند.

اسناد و مدارک حقوق مهاجرت ازدواج

در هنگام بازدید از پرتغال باید گذرنامه خود را نشان دهید. شهروندان کشورهایی که به طور دائم در پرتغال ساکن هستند نیاز به نشان دادن کارت اقامت خود دارند.

شما هر دو (شما و همسرتان) نیاز به ارائه یک نسخه گواهی شده از شناسنامه خوددارید. این نسخه بایستی گواهی شش ماه گذشته صادر شده باشد.

اگر عروسی خود را در کشور دیگری برگزار کردید، گواهی باید در سه ماه گذشته صادر شده باشد.

شما همچنین نیاز به ارائه گواهی از “عدم وجود مانع” جهت ازدواج خود داشته باشید. مقامات همچنین ممکن است یک گواهی کنسولی در ثبت نام شما را در بخش کنسولی نیاز داشته باشید.

اگر می خواهید در یک کلیسای کاتولیک روم ازدواج کنید، شما نیاز به ارائه گواهی غسل تعمید خود دارید.

پس از اینکه شما تایید ازدواج را دریافت کردید، ازدواج خود را باید ظرف سه ماه طول انجام دهید.

اگر شما قبلا ازدواج کرده اید، شما نیاز به ارائه یک حکم طلاق یا گواهی مرگ دارید تا ثابت کند که ازدواج قبلی شما از نظر قانونی فسخ شده است. این اسناد باید گواهی باشند و در شش ماه گذشته صادر شده باشند.

همه اسناد باید به زبان پرتغالی ترجمه شوند و توسط یک دفتر اسناد رسمی پرتغالی تصدیق شوند. سفارت این سرویس را فراهم نمی کند، اما شما می توانید به لیست از مترجمان معتبر رجوع کنید.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه های کنسولی قابل پرداخت به یورو می باشد برای تمام خدمات در زیر توضیح داده شده است. توجه داشته باشید که قیمت زیر برآورد بر اساس هزینه کنسولگری انگلیس است. جزییات هزینه زندگی در پرتغال در این لینک موجود است.

- اطلاع از ازدواج- مشارکت مدنی EUR ۷۲ در نظر گرفته شده است

- گواهی عدم وجود مانع EUR ۷۲

- ثبت نام مشارکت مدنی EUR ۱۵۴

- ساخت و اصلاح ثبت نام مشارکت مدنی EUR ۴۱

مهاجرت و اخذ تابعیت و شهروندی بر اساس تولد در پرتغال

- فرزندان یک مادر یا پدر پرتغالی متولد شده در قلمرو این کشور

- فرزندان یک مادر یا پدر پرتغالی اگر پدر و مادر تابع این کشور باشند و خارج از این کشور متولد شده باشد؛

- فرزندان یک مادر یا پدر پرتغالی که در خارج متولد شده در صورتی که تولد خود را در رجیستری مدنی پرتغالی ثبت کرده باشد و یا اگر اعلام کنند که می خواهند شهروند پرتغال باشند

- افراد متولد در قلمرو پرتغالی از پدر و مادر خارجی که حداقل یکی از والدین نیز در این کشور به دنیا آمده باشد و در این کشور ساکن باشد، صرف نظر از زمان تولد؛

- افراد متولد در قلمرو پرتغالی از پدر و مادر خارجی که در خدمت دولت های مربوطه هستند، اگر آنها اعلام کنند که می خواهند به پرتغالی خدمت کنند. اگر که یکی از والدین از نظر قانونی در این کشور به مدت حداقل پنج سال از زمان تولد اقامت داشته باشد (هیچ محدودیت سنی برای ثبت نام و یا اعلامیه وجود ندارد و این حق گسترده به نسل بعدی قابل انتقال است تنها در صورتی که قبل از مرگ بدون نسل به اتمام نرسد.

- افراد در قلمرو پرتغالی به دنیا آمد و ملیت دیگری ندارند.

- افراد در خارج متولد شده، که حداقل، یک نسل وی (پدربزرگ و مادر بزرگ) از خط مستقیم شهروندی این کشور باشند.


منبع: اصطهباناتی