چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۵۰ |
شرایط مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان

جمهوری فدرال آلمان کشوری وسیع در قلب قاره اروپاست که اکنون به عنوان صنعتی ترین کشور قاره اروپا شناخته می شود. بازار کار مناسب، رشد اقتصادی بالا، ثبات اقتصادی و سیاسی، امکان برخورداری از تحصیل رایگان در اروپا و… از مواردی است که کشور آلمان را به کشوری جذاب برای مهاجران تبدیل نموده است. ما در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت و اقامت آلمان از راه های مختلف را بررسی می کنیم. البته جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون قوانین جدید اقامت، تابعیت و شرایط مهاجرت به آلمان می توانید با مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز تماس حاصل فرمایید.

روش ها، راه ها و شرایط مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان روش های مهاجریتی متعددی وجود دارد که از جمله انها مهاجرت از طریق دریافت ویزای کار، تحصیل در آلمان، سرمایه گذاری و ثبت در آلمان و… را نام برد. از انجایی که مهاجرت امری تخصصی و بسیار حساس است به شما هموطن عزیز توصیه می نماییم قبل از هر اقدامی تمامی جوانب را در مورد کشور مورد نظر و روش مهاجرتی انتخابی بسنجید تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید. استفاده از مشاور آگاه که تمام این موارد آگاهی داشته باشد میتواند در انتخابی صحیح و آگاهانه به شما یاری رساند.

موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز با تجربه در زمینه مهاجرت به آلمان با بهره گیری از کادری متشکل از برترین وکلا و مشاورین حقوق بین الملل شما را در رسیدن به این امر یاری می رساند. با تماس با کارشناسان ما میتوانید از مشاوره ای تخصصی برخوردار شوید و از شرایط مهاجرت به آلمان اطلاعات کسب نمایید.در این گفتار سعی شده است روش های مهاجرت به آلمان به طور کلی مورد بررسی قرار گیرد.

مهاجرت به آلمان از طریق اخذ تابعیت و اقامت تولد فرزند

تابعیت رابطه ای سیاسی، معنوی، اقتصادی و اجتماعی میان یک فرد و دولت متبوع اوست. مهم ترین روش اخذ تابعیت تولد است که از دو نظام حقوقی خون یا خاک تبعیت میکند. در سیستم خون به این امر توجه می شود که تابعیت والدین فرزند متولد شده متعق به کدام کشور است و به فرزند هم همان تابعیت اعطا میشود.

اما در سیستم خاک محل تولد فرزند تولد یافته نقش اصلی را در اعطای تابعیت ایفا می کند. کشور آلمان مانند برخی کشورهای توسعه یافته سیستم خون را به عنوان نظام حقوقی اصلی خود در اعطای تابعیت انتخاب نموده است. این امر بدان معنی است که فرزند یا نوزاد متولد شده در آلمان اگر دارای پدر یا مادری آلمانی باشد از زمان تولد خود تابعیت کشور آلمان را دارا می باشد و تفاوتی نمی نماید که در کدام کشور متولد شده باشد.

حال این سوال پیش می آید که آیا تولد در خاک المان هیچ مزایایی برای فرد ندارد؟ اگر کودکی در خاک آلمان به دنیا بیاید و پدر و مادر او مشخص نباشند و یا دارای تابعیت هیچ کشوری نباشند برای جلوگیری از تولد افراد بی تابعیت، تابعیت کشور آلمان به او اعطا می شود.

از طرف دیگر باید گفت بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۰ در کشور المان به تصویب رسید کودکانی که بعد از ژانویه ۲۰۰۰ در کشور المان متولد شوند و دارای پدر یا مادری باشند که حداقل به مدت ۳ سال اقامت دائم آلمان را داشته باشند و خود کودک ۸ سال در کشور آلمان زندگی کند میتواند تقاضای دریافت تابعیت آلمان را بنماید.

مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت از طریق ازدواج

ازدواج با اتباع یک کشور همواره یکی از روش های اخذ اقامت و تابعیت آن کشور و از شرایط مهاجرت به آلمان است. کشور آلمان نیز از این قاعده تبعیت میکند. طبق قوانین ازدواج در آلمان و از جمله شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که اگر شما به عنوان یک خارجی با شخصی که تابعیت کشور آلمان را دارد و به عبارت دیگر یک آلمانی است ازدواج نمایید میتوانید به اقامت کشور آلمان و پس از آن به تابعیت این کشور دست پیدا کنید.

در قدم اول پیرامون شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که شخص تبعه المان باید اثبات نماید دارای درآمد کافی برای تامین زندگی خود و همسرش می باشد و برای تامین هزینه های زندگی خود نیازی به کمک های دولتی ندارد. از طرف دیگر طبق قانون ازدواج در آلمان شخص متقاضی ازدواج با تبعه آلمان باید زبان المانی را حداقل تا سطح A1 فراگرفته باشد.

پس از ازدواج و ثبت قانونی آن متقاضی دریافت ویزا باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نماید و مدارک مثبت ازدواج و تقاضای خود را برای دریافت ویزای ازدواج ارائه می نماید. پس از بررسی مدارک درصورتی که صحت مدارک مورد تایید قرار گیرد و مدارک شغلی و درامدی شخص آلمانی نیز کفایت نماید ویزای ازدواج صادر می شود.

با صدور ویزای ازدواج آلمان شما میتوانید وارد کشور المان شده ودر این کشور اقامت داشته باشید. همچنین امکان کار و یا تحصیل رایگان برای شما وجود دارد. ضمن آنکه با اقامتی ۳ ساله در خاک آلمان میتوانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

کشور آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اروپا امکان جذب سرمایه های خارجی را به بهترین نحو ممکن فراهم نموده است. رشد بالای اقتصادی، امنیت اقتصادی، صنایع بزرگ و پیشرفته، زیرساخت های قوی و… . آلمان را به جذاب ترین کشور اروپا برای سرمایه گذاری تبدیل نموده است. این امر چه در مورد سرمایه گذاران اروپایی و چه سرمایه گذاران خارج از اروپا صادق است. سرمایه گذاری در آلمان به طرق مختلف امکان پذیر است که در ذیل به تعدادی از آنها به صورت مختصر پرداخته ایم.

طبق قوانین سرمایه گذاری در آلمان برای سرمایه گذاری سبک یا ثبت شرکت در کشور المان شما نیاز دارید یک طرح اقتصادی یا Business plan ارائه دهید. این طرح باید در کشور المان قابلیت اجرا داشته باشد. از طرف دیگر این طرح باید به گونه ای باشد که امکان سود آوری آن وجود داشته باشد و متقاضی ثبت شرکت در آن حوزه، تجربه کاری داشته باشد.

حداقل هزینه سرمایه گذاری در آلمان مورد نیاز برای این نوع از ثبت شرکت ۲۵۰۰۰ یورو می باشد. با این میزان سرمایه شما میتوانید یک شرکت با مسئولیت محدود در المان تاسیس نمایید که حداقل تعداد اعضای آن یک نفر است. نوع دیگری از شرکت های قابل تاسیس در المان شرکت سهامی است که به حداقل سرمایه ای ۵۰، ۰۰۰ یورویی نیاز دارد. ثبت انواع دیگری از شرکت ها مانند تاسیس شعبه ای از یک شرکت اصلی خارج از آلمان، در خاک المان نیز وجود دارد که شرایط و ضوابط خود را دارا می باشد.

با ثبت شرکت در آلمان شما اجازه بازگشایی حساب بانکی در کل قاره اروپا را بدست خواهید ضمن آنکه می توانید به تجارت و معامله با همه کشورهای دنیا بپردازید. امکان تحصیل رایگان و برخورداری از خدمات درمانی رایگان از دیگران مزایای این روش مهاجرت به کشور آلمان است که برای شخص متقاضی، همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال او وجود دارد.

البته سرمایه گذاری با مبالغ بالاتر همچون ۲۵۰، ۰۰۰ یورو، ۵۰۰، ۰۰۰ یورو، ۱، ۰۰۰، ۰۰۰ یورو نیز در المان وجود دارد که هر کدام شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. البته شایان ذکر است که سرمایه گذاری در تمام مناطق دنیا با ریسک همراه است و سعی کارشناسان ما بر این است که شرایط مهاجرت به آلمان با ریسک کمتری را به متقاضیان عزیز توصیه نماییم تا پس از ورود به کشور مورد نظر با شناخت کافی خود به سرمایه گذاری بپردازند. درباره کشور آلمان استفاده از دیگر روش های مهاجرتی نظیر تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در المان و یا اخذ ویزای کار این کشور بسیار مناسب تر است.

شرایط مهاجرت به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان یا تحصیل در آلمان

آلمان به عنوان کشوری صنعتی و ثروتمند که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین الملی فراهم کرده است همواره یکی از انتخاب های افرادی است که مایلند در اروپا تحصیلات خود را ادامه دهند. شایان ذکر است شرایط تحصیل رایگان در اتریش، نروژ و فرانسه نیز وجود دارد.

آیا شما نیز مایل به ادامه تحصیل در المان هستید؟ آیا میدانید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان چگونه ویزای تحصیلی کشور آلمان را اخذ نمایید؟

به طور خلاصه میتوان گفت تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به زبان المانی است و متقاضی نیازمند مدرکی دال بر اثبات دانش زبان المانی خود می باشد. برای رشته های مختلف مدرک زبان مورد نیاز متفاوت است و معمولا یکی از دو مدرک B1 یا B2 مورد نیاز است. از دیگر ملزومات تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های المان ان است که فرد در آزمون سراسری در ایران قبول شده باشد.

با داشتن این دو شرط شما میتوانید وارد کالج های کشور المان شده و سپس در دانشگاه به تحصیل بپردازید. تحصیل در این مقطع در دانشگاه های المان ۴ ساله است و به طور معمول تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان یا با هزینه های اندک می باشد.

مقطع فوق لیسانس در آلمان از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در این کشور است. امکان تحصیل در این مقطع هم به زبان انگلیسی و هم زبان المانی در اکثر رشته ها وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های المانی زبان و دانشگاه های انگلیسی زبان با هزینه ای بسیار اندک امکان پذیر است. اشاره به این نکته ضروری است که متقاضی باید دارای مدرکی باشد که توانایی او را در زبان انگلیسی و یا المانی به اثبات برساند که این امر با ارائه مدرک زبان ایلس ۶.۵ به بالا و یا B2 المانی به اثبات می رسد.

برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور المان اولین شرط یافتن یک استاد راهنماست. اگر متقاضی بتواند پس از برقراری ارتباط با اساتید دانشگاه مورد نظر، استادی را متقاعد نماید میتوان گفت پذیرش خود را اخذ کرده است. لازمه این امر ان است که فرد متقاضی ضمن برخورداری از دانش زبان رزومه تحصیلی قوی نیز داشته باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق اخذ ویزای کاری

به طور کلی می توان گفت لازمه دریافت ویزای کار آلمان کشورهای اروپایی آن است که متقاضی دارای پیشنهاد شغلی معتبری از کشور مورد نظر خود باشد. آگهی شغلی که بتواند این پیشنهاد شغلی را برای فرد فراهم کند باید ۳ ماه در کشور مورد نظر آگهی شود و اگر این کشو رعضو اتحادیه اروپا باشد ۳ ماه نیز در اتحادیه اروپا آگهی شود. پس از آن اگر از اشخاصی که اجازه کار در اروپا را دارند کسی نتوانست این کار را برعهده بگیرد آن کارفرما می تواند استخدام بین المللی داشته باشد.

باید گفت داشتن چنین پیشنهاد شغلی معمولا دشوار است. اما اگر کشوری با کمبود نیروی کار در رشته های مختلف مواجه شود میتواند این شرط را کنار بگذارد و اجازه دهد نیروهای جوان و متخصص برای یافتن کار وارد کشورش شوند. کشور آلمان در حال حاضر برای متخصصان در رشته های الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع، مکانیک، IT و… ویزای جستجوی کار صادر میکند.

طول مدت این ویزا ۶ ماهه است و این بدان معنی است که شما فرصت ۶ ماهه ای برای یافتن کار در اختیار دارید. با توجه به اینکه درامد متوسط یک مهندس در المان حدودا ۳۰، ۰۰۰ تا ۵۰، ۰۰۰ یورو در سال است میتوان گفت دریافت این ویزا مورد نظر بسیاری از افراد است.

از شرایط دریافت ویزای کار آلمان ان است که متقاضی دارای سن مناسب، مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود باشد. بدیهی است دانستن زبان آلمانی یا انگلیسی نیز از شروط لازم برای دریافت این ویزا و در مرحله بعذ یافتن کار مناسب است. لازم به ذکر است که شما با دریافت این ویزا و ۴ سال کار کردن در کشور المان میتوانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

از دیگر مزایای ویزای کار آلمان ان است که اگر در امد شما بیش از ۳، ۰۰۰ یورو در ماه باشد واجد شرایط دریافت بلو کارت آلمان خواهید شد. از مزایای این کارت همین بس که امکان کار، تحصیل و زندگی در اکثر کشور های اتحادیه اروپا را برای شما فراهم می آورد و امکان اخذ اقامت دائم در مدت زمان کوتاه تری را برای فرد و خانواده اش فراهم میکند.

بدیهی است مطالب تخصصی در باب هر کدام از ویزاهای فوق الذکر بسیار گسترده است و در یک مبحث نمی گنجد. در صورتی که در باب هر کدام از آنها نیاز به مشاوره ای تخصصی تر داشتید با ما تماس بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مسائلی چون هزینه زندگی در آلمان و شرایط مهاجرت به آلمان می توانید با کارشناسان مجرب و وکلای حقوق بین الملل ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره هرکدام از روش های مهاجرت به آلمان هستند. در نظر داشته باشید که برخورداری از یک مشاوره تخصصی میتواند از اتلاف وقت و صرف هزینه های سرسام آور شما هموطن عزیز جلوگیری نماید.


منبع: اصطهباناتی