سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۸:۱۷ |
سال دوم،  ماه چهارم،  هفته اول نوپا

سال دوم،   ماه چهارم،   هفته اول نوپا

رشد و تکامل

- صداهای ترسناک

بعضی مواقع ترس از صداهای بلند ناگهان آشکار می شود. کودک ۱۶ ماهه شما ممکن است با شنیدن صداهای بلند مانند صدای جاروبرقی، رعد و برق، آژیر آمبولانس یا آتش نشانی یا ترکیدن یک بادکنک وحشت زده شود و شروع به گریه کند.

سعی کنید با در آغوش گرفتن کودک و گفتن جمله ای که همدردی شما را نشان دهد، او را آرام کنید. به کودک یاد بدهید که می تواند در صورت قرار گرفتن در معرض صدای بلند، گوشهایش را با دست بگیرد. به تدریج و با رشد کودک، این ترس از بین خواهد رفت.

- شناخت خلق وخوی کودک

خلق و خوی کودک از زمانی که متولد می شود توسط شما پایه ریزی خواهد شد.

شیوه ای که کودک ۱۶ ماهه شما با دنیای پیرامونش ارتباط برقرار می کند، به شما می گوید که با افزایش سن، چگونه در موقعیت ها و مکان های مختلف و نسبت به افراد گوناگون واکنش نشان خواهد داشت.

کودک شما ممکن است به راحتی با تغییرات کنار بیاید و برای کنار آمدن با تغییرات به زمان و پیش زمینه نیاز داشته باشد. به رفتارهای کودک توجه کنید، هیچ کس بهتر از شما کودکتان را نمی شناسد. مثلا اگر کودکتان بعد از خواب بعداز ظهر خلق و خوی بهتری دارد، سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید بعداز ظهرها او را بخوابانید.

با احترام به نیازهای کودک به او کمک می کنید تا راحت تر با دنیای اطرافش کنار بیاید.

- به من نگاه کن

همراه کودکتان به آینه نگاه کنید و بگذارید او در حال انجام کارهای مختلف صورتش را در آینه ببیند. از او بخواهید در حالی که کارهای زیر را انجام می دهد، خودش را در آینه تماشا کند:

لبخند بزند، زبانش را بیرون بیاورد، دهانش را باز و بسته کند، دندان هایش را نگاه کند و در آخر به او چیزی بدهید تا بخورد تا خودش را در حال جویدن تماشا کند.

این بازی به کودک کمک می کند تا نسبت به بدنش آگاهی بیشتری کسب کند و به رشد توانایی های فکری کودک هم کمک خواهد کرد.

توصیه های مذهبی

- خواهش های کودک

مربی خوب کسی است که عاقلانه نیازها و خواهش های کودک را از راه های صحیح و با روش درست تعدیل کند.


منبع: نی نی سایت