سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۶:۱۴ |
سال دوم،  ماه پنجم،  هفته سوم نوپا

سال دوم،   ماه پنجم،   هفته سوم نوپا

رشد و تکامل

- وابستگی به بعضی از اشیا

اگر کودکتان به یک بالش خاص یا یک عروسک وابسته است، نگران نباشید. کمی صبر کنید زیرا وابستگی به اشیا در سال دوم از بین خواهد رفت. اما اگر کنجکاوید، خوب است بدانید ریشه این وابستگی چیست: اشیا دوست داشتنی، جایگزینی برای والدین هستند، خصوصا زمانی که کودک اضطراب دارد، بیمار است یا احساس خستگی می کند. به اشیا مورد علاقه کودک احترام بگذارید و به او اجازه دهید که آنها را با خود به رختخواب ببرد. این علاقه و وابستگی کودک به وسایلش، نشان دهنده مرحله ای از رشد عاطفی کودک است.

- امنیت کودک

احتمال وقوع اتفاقات ناخوشایند برای کودک معمولا در زمان هایی که عجله دارید بیشتر است. مثلا صبح ها پیش از خروج از خانه، قبل ازشام، در میهمانی ها یا در تعطیلات. در این زمان ها احتمال سقوط کودک از پله ها یا از روی میز و صندلی، احتمال سوختگی به خاطر دست زدن به ظروف داغ و یا مسمومیت وجود دارد.

- صداهای مختلف

هر ترانه ساده ای که بلدید را بخوانید. نخست آن را به شکل عادی بخوانید. حالا صدایتان را تغییر دهید و از کودک هم بخواهید که همین کار را انجام دهد. صدای بلند، آهسته، کودکانه، تودماغی و... را امتحان کنید. این بازی به کودک کمک می کند تا الگوهای گفتاری را یاد بگیرد و به رشد مهارت های کلامی او کمک می کند.

توصیه های مذهبی

- محبت و نوازش کودکان

نوازش یکی از غذاهای روانی کودک است که باید به اندازه کافی از آن تغذیه شود و گاهی گریه بچه فقط برای این است که تشنه محبت و نوازش است. کودکی که در محیط خانواده به قدر کافی محبت ببیند، تشنه محبت نیست و در مقابل چند جمله این و آن خودش را نمی بازد و شخصیت خود را گم نمی کند.

- یک پیشنهاد شاد

وقتی کودک زمین می خورد و پوستش خراشیده می شود، زخم هایش را ببوسید تا زودتر خوب شوند.


منبع: نی نی سایت