یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۴:۱۰ |
سال دوم،  ماه اول،  هفته چهارم نوپا

سال دوم،   ماه اول،   هفته چهارم نوپا

رشد زبان و گفتار

در این مرحله کودک دایره لغات کودک علاوه بر "مامان" و "بابا"، یک یا دو کلمه دیگر را هم در بر می گیرد، کودک یک ساله شما می تواند اصواتی را تولید کند که شبیه جملات کوتاه که به نظر برسند.

از حالا به بعد کودک نوپای شما می تواند به سوالات ساده پاسخ دهد و از دستورالعمل های ساده کلامی پیروی کند، خصوصا اگر کلمات را با اشارات دست همراه کنید. به طور مثال از او سوال کنید: "دهانت کجاست؟" و با دست به دهانش اشاره کنید. یا در حالی که وسیله ای را به او نشان می دهید، از او بخواهید که آن را به شما بدهد. کودک به احتمال زیاد به شیوه خودش به شما پاسخ خواهد داد مثلا سرش را به علامت "نه" تکان می دهد.

از آنجا که کودک در این مرحله شروع به فهم معانی لغات می کند، فرصت بسیار مناسبی است تا اصول رفتار مناسب را به کودک آموزش دهید. معنی لغاتی مانند "لطفا" و "ممنون" را برای کودک توضیح دهید و هنگام صحبت کردن با او از این لغات استفاده کنید. در ابتدا ممکن است به نظر برسد که این شیوه بی فایده است اما درست زمانی که انتظارش را ندارید، کودک به شکل مناسب از این کلمات استفاده خواهد کرد.

نامگذاری اشیا

این که کودک رابطه میان اشیا و نام آنها را یاد بگیرد، کاملا به شما بستگی دارد. هر چه بیشتر به کودک کمک کنید، دایره لغات کودک سریع تر گسترش پیدا خواهد کرد. با کودک حرف بزنید. مثلا زمانی که از پله ها بالا و پایین می روید، با صدای بلند آنها را بشمارید یا زمانی که از کنار میوه فروشی رد می شوید به میوه ها اشاره کنید و نامشان را بگویید. کتاب های داستان مصور برای کودک بخوانید و از او بخواهید که به تصاویر آشنا اشاره کند و یا نام آنها را بگوید.

هر چند وقت یکبار از کودک نظر بخواهید، مثلا از او بپرسید که دوست دارد جوراب قرمز بپوشد یا آبی؟ یا دوست دارد که با مکعب های رنگی بازی کند یا بازی پرتاب حلقه های رنگی را ترجیح میدهد؟ حتی اگر کودک پاسخ ندهد، نه تنها کلمات را یاد می گیرد بلکه اصول تعامل اجتماعی را نیز می آموزد.

تمرین صدا

کودک را نزدیک خود نگه دارید و ترانه های مورد علاقه تان را با صدای عادی و سپس صدای بلند بخوانید یا می توانید با صداهای مختلف با کودک حرف بزنید. خواهید دید کودک توجه عمیقی به آواز خواندن شما با صدای بلند نشان خواهد داد. به کمک این بازی مهارت های کلامی کودک را تقویت خواهید کرد.

توصیه های مذهبی

- اهمیت سلام

با سلام کردن به فرزندتان به او شخصیت بدهید. اگر کودک به بزرگترها سلام کرد، لازم است به گرمی جواب او را بدهند و با این عمل شخصیت او را مورد اعتنا و احترام قرار دهند. از صفات پسندیده پیامبر بزرگ این بود که به تمام مردم از کوچک و بزرگ سلام می کرد.

- یک پیشنهاد شاد

با یک دستمال چشمتان را ببندید و سعی کنید کودک را بگیرید.


منبع: نی نی سایت