شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۰۴ |
سال دوم،  ماه اول،  هفته اول نوپا

سال دوم،   ماه اول،   هفته اول نوپا

راه رفتن

خیلی از کودکان اولین گام های خود را بین ۹ تا ۱۲ ماهگی برمی دارند و در حدود ۱۴ تا ۱۵ ماهگی موفق می شوند راه بروند، اما اگر کودکتان هنوز برای راه رفتن تلاش نمی کند، نگران نباشید چون ممکن است بعضی از آنها حدود ۱۵ تا ۱۶ ماهگی و یا حتی دیرتر اولین قدم خود را بردارند.

با ایجاد موقعیت های مناسب، کودک را تشویق کنید تا بدون کمک شما حرکت کند و سعی کنید برای جابه جا شدن، او را بغل نکنید. بهتر است دکوراسیون خانه را طوری طراحی کنید که کمترین احتمال خطر برای کودک وجود داشته باشد. وسایل خطرناک را از مسیر حرکت کودک بردارید، وسایلی مانند سیم برق یا رومیزی می تواند برای کودک خطرآفرین باشد.

زمانی که کودک برای گام برداشتن تلاش می کند، با گرفتن یکی از انگشتان شما احساس امنیت بیشتری خواهد داشت، حتی می توانید پشت سر او حرکت کنید و دست هایش را بگیرید. حتی می توانید از اسباب بازی های ها دادنی که برای تشویق کودک به راه رفتن طراحی شده اند، استفاده کنید. پیش از استفاده از آنها، مطمئن شوید که نقطه اتکا قابل اطمینانی دارند و به اندازه کافی عریض هستند.

ضرب آهنگ

ترانه دلخواهتان را برای کودک بخوانید و همراه با ریتم آن با انگشت سبابه ضرب های ملایمی به شکمش بزنید، گونه اش را نوازش کنید یا پشتش را بمالید. بازی را با بوسه ای گرم به پایان برسانید.

این بازی به طفل کمک می کند تا ریتم را احساس کند و مهارت های شنیداری او کامل شود. این بازی را می توانید زمان عوض کردن پوشک، حمام کردن یا هر زمان دیگری انجام دهید.

توصیه های مذهبی

- بازی با کودک

بازی با بزرگسالان با کودکان در برنامه های تربیتی امروز بسیار مهم تلقی شده است. پیشوایان بزرگ اسلام به این اصل بزرگ تربیتی توجه کامل داشته و درباره آن به مسلمین سفارش نموده اند. از پیامبر اکرم در این زمینه نقل شده است که می فرمایند: " آن کسی که نزد او کودکی است باید در پرورش وی، کودکانه رفتار نماید." و از حضرت علی منقول است که می فرمایند: " کسی که کودکی دارد باید در راه تربیت او خود را تا سرحد طفولیت و کودکی تنزل دهد."

- یک پیشنهاد شاد

کمی به کودک سواری بدهید! می توانید او را روی دوشتان دور خانه بگردانید!


منبع: نی نی سایت