شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۲:۲۳ |
سال سوم،  ماه هشتم،  هفته دوم نوپا

سال سوم،   ماه هشتم،   هفته دوم نوپا

رشد و تکامل

بیشتر اوقات کودک نوپای شما واقعا شاد است. اما آیا می دانید که کودکان هم می توانند دچار استرس شوند؟ از جمله عوامل استرس زا برای کودک می توان به مواردی از قبیل برنامه های متعدد، عدم وجود قوانین ثابت، بیماری، جابه جایی، جدایی از مراقبی که به او علاقه دارد و یا تولد خواهر و برادر جدید است. برخی از نشانه های استرس در کودکان به شرح ذیل است:

- ناگهان علاقه اش و اشتیاقش را نسبت به همه چیز از دست داده است.

- شخصیتش از یک کودک خوشحال به یک کودک عصبانی و عبوس تغییر کرده است.

- در زمان بازی، نسبت به بازی کردن مقاومت نشان می دهد.

- وقتی به یک محل جدید می روید، به محض ورود، برای رفتن به خانه اصرار می کند.

- به نظر می رسد آموزش های توالت رفتن که پیش تر به تنیجه رسیده بود، دوباره به حالت اول بازگشته است.

در چنین مواقعی به کودک عشق و محبت هدیه کنید و در مورد مسائلی که ممکن است باعث استرس کودک شده باشد، تحقیق کنید و سعی کنید با از بین بردن عوامل استرس زا، دوباره امنیت و ثبات را به کودک بازگردانید.

و حالا راهی برای از بین بردن رفتاری که دوست ندارید از بازی کردن با غذا گرفته تا ناله کردن یا فریاد زدن: رویتان را برگردانید و جای دیگری را نگاه کنید. متخصصین رشد کودک این شیوه را " نادیده گرفتن برای خاموشی رفتار" می نامند. بعضی اوقات آنچه که کودک واقعا به دنبال آن است واکنشی است که شما در پی رفتار نادرست او از خود نشان می دهید. اگر از این راهکار استفاده می کنید، خوب است بدانید که در ابتدا ممکن است با "تشدید رفتار" مواجه شوید. این اتفاق به این علت می افتد که کودک شما تمام تلاشش را برای غلبه بر شما انجام می دهد. به نادیده گرفتن رفتار ادامه دهید تا رفتار مورد نظر را خاموش کنید.


منبع: نی نی سایت