یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۸:۴۰ |
۷ مرحله مهم و گمنام در رشد کودک

۷ مرحله مهم و گمنام در رشد کودک

همه ما می دانیم بچه ها چه زمانی قادر به نشستن هستند، راه می روند و گواهی تصدیق رانندگی می گیرند. اما بعضی از مسائل اولیه مهم هستند که باید بیشتر به آنها توجه شود.

۷ مرحله مهم و نقطه بحرانی در زندگی کودک وجود دارد که سزاوار توجه بیشتری هستند:

۱- توانایی در قدرت بینایی

۲ تا ۴ ماه

کودک شما عادت دارد تا اشیا را در دو بعد ببیند. اما در حال حاضر او جهان را در ۳ بعد می بیند. قشر مغز او به اندازه ای رشد کرده است که او می تواند ورودی چشمهایش را ترکیب کنند، نیازی به عینکهای ۳ بعدی مسخره نیست.

۲- اولین خنده واقعی

۴ تا ۵ ماه

نوزادان در ۲ یا ۳ ماهگی لبخند زدن را آغاز می کنند. اما در حدود ۴ تا ۵ ماهگی لبخندهای او ممکن است در پاسخ به هیجانات یا حوادث نامتجانس به خنده تبدیل شود. از رشد سریع قشر مغز او باید سپاسگزار بود.

۳- اسم خودش را می شناسد

۵ تا ۸ ماهگی

هرچند که او قادر نیست صحبت کند اما در این سن او اسم خودش را می شناسد و اگر او را صدا بزنید به شما نگاه خواهد کرد. او را برای ادامه انجام اینکار در سرتاسر سالهای نوجوانی اش تشویق کنید.

۴- بازی کردن با نقاط حساس بدن

۱ تا ۲ سالگی

در این سن بیشتر بچه ها کشف کرده اند که بازی کردن با نقاط حساس بدنشان لذت بخش است. در این مرحله این یک حس و شور برای او محسوب می شود. اما هنوز مدت زمان زیادی لازم است تا از دست شما به خاطر اینکه به شکل ناگهانی وارد اتاقش شده اید عصبانی شود.

۵- تاب بازی کردن

۴ تا ۵ سال

بچه ها در این سن تشخیص می دهند که برای تاب بازی، چگونه باید به پاهای خود فشار وارد کنند. بنابراین شما می توانید به مدت ۲ دقیقه در آرامش چای بنوشید.

۶- توانایی بکارگیری همزمان دو نیمکره

۷ تا ۸ سالگی

دو سمت مغز به اندازه کافی رشد کرده است. او می تواند بطور همزمان از هر دو نیمکره استفاده کند و بدن خود را کنترل کند. بچه شما می تواند کاغذ را با یک دست گرفته و با دست دیگر روی آن بنویسد، و اینکار، رد و بدل کردن یادداشت در کلاس را خیلی آسانتر کرده است.

۷- ابراز فروتنی

۸ تا ۹ سالگی

تمایل به حفظ حریم خصوصی معمولا در حدود این سن شکل میگیرد. حتی بچه هایی که تا حالا برهنه بودند ممکن است ناگهان سرخ شوند و برای پوشاندن خودشان تن پوشی بردارند.


منبع: نی نی سایت