چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۵:۰۱ |
چرا انجام تست پاپ‌ اسمیر برای خانم‌ها ضروری است؟

چرا انجام تست پاپ‌اسمیر برای خانم‌ها ضروری است؟

با شیوع اختلالات و سرطان دهانه‌ی رحم در زنان مخصوصا در سال‌های اخیر، بسیاری از خانم‌ها به اهمیت انجام تست پاپ‌اسمیر پی برده‌اند. متخصصان هم با انواع ابزار‌های ارتباطی به اهمیت انجام این تست برای تشخیص مشکلات دهانه‌ی رحم و بارداری اشاره کرده‌اند. اما خیلی از خانم‌ها با شنیدن نام این تست، تصور می‌کنند که باید مراحل پیچیده‌ای را انجام دهند و درباره‌ی انجام آن اطلاعی ندارند. به همین دلیل ما دکتر نسرین زارع‌پور، دارای بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی، به سوالات ما درباره‌ی ضرورت انجام تست پاپ‌اسمیر و نحوه‌ی انجام آن پاسخ داده‌اند.

دکتر زارع‌پور با اشاره به اهمیت انجام تست پاپ‌اسمیر در خانم‌ها می‌گوید: «تست پاپ‌اسمیر به عنوان یکی از تست‌های غربالگری بیماری‌های دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. ویژگی بسیار مهم این تست این است که تا حدود هشتاد درصد در کاهش سرطان دهانه‌ی رحم موثر می باشد.»

دکتر زارع‌پور با بیان اینکه تست پاپ‌اسمیر به روشی بسیار ساده انجام می‌شود، درباره روش انجام آن توضیح می‌دهد: «تست پاپ‌اسمیر بسیار راحت انجام می‌شود و معمولا درد ندارد. این تست اغلب در همان معاینه‌ی معمولی به این صورت انجام می‌شود که با استفاده از یک برس نرم پلاستیکی، سلول‌های دهانه‌ی رحم برداشته شده و درون ظرفی ریخته می‌شود که حاوی مایع نگه‌دارنده است. در مرحله‌ی بعد، این ظرف به آزمایشگاه فرستاده شده و از سلول‌های داخل آن نمونه‌برداری می‌شود. سپس این نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند که این روند معمولا یک هفته طول می‌کشد.»

چرا انجام تست پاپ‌اسمیر برای خانم‌ها ضروری است؟

در این نمونه‌ها هرگونه تغییر سلولی بررسی می‌شود به‌طوری که در بسیاری از موارد می‌توان با استفاده از نتایج این بررسی‌ها، تغییرات پیش‌زمینه‌ی سرطان دهانه‌ی رحم را در مرحله‌ای که به راحتی قابل درمان است تشخیص داد.

این متخصص زنان و زایمان درباره‌ی بازه‌های زمانی که خانم‌ها باید تست پاپ‌اسمیر انجام دهند، می‌گوید: «اولین تست پاپ‌اسمیر در افراد متاهل، معمولا در ۲۱ سالگی انجام می‌شود. سپس تا ۲۹ سالگی این تست باید هر دو سال یک‌بار انجام شود.

در صورتی که ۳ بار نتیجه‌ی این تست منفی بود، پس از ۳۰ سالگی هر سه سال یک‌بار انجام می‌شود. پس از ٦۵ تا ٧٠ سالگی در صورتی که پزشک تشخیص دهد، این غربالگری متوقف می‌شود. خانم‌هایی که بالاتر از ۳۰ سال سن دارند، بهتر است همراه تست پاپ اسمیر از نظر HPV هم بررسی شوند. تست HPV بر روی همان نمونه‌ی پاپ اسمیر انجام می‌شود و دقت تست را افزایش می‌دهد.»

HPV ویروسی شایع است که بسیاری از مردان و زنان به آن مبتلا می‌شوند. تقریباً ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد که بعضی از انواع آن فقط دستگاه تناسلی را آلوده می‌کنند و باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. انواع دیگری از HPV پس از مدتی طولانی می‌توانند منجر به سرطان دهانه‌ی رحم شوند. همه‌ی گونه‌هایHPV که باعث زگیل روی دست‌ها یا پا‌ها می‌شوند باعث به وجود آمدن زگیل دستگاه تناسلی یا تغییرات سلول‌های سرویکس نمی‌شوند. همچنین ویروس‌های HPVدستگاه تناسلی، در دیگر نقاط بدن بیماری ایجاد نمی‌کنند.

دکتر زارع‌پور درباره‌ی بهترین زمان انجام تست پاپ‌اسمیر می‌گوید: «بهتر است تست پاپ‌اسمیر در مرحله‌ی بعد از قاعدگی و در زمانی که خانم‌ها دچار عفونت نباشند، انجام شود. همچنین برای اینکه نتیجه‌ی تست دقیق‌تر باشد، خانم‌ها نباید قبل از انجام آن، از کرم‌های واژینال و دوش بتادین استفاده کنند و همچنین قبل از انجام تست هم باید از نزدیکی با همسر‌شان پرهیز کنند. خانم‌هایی که می‌خواهند برای بارداری اقدام کنند باید تست پاپ‌اسمیر را قبل از بارداری انجام دهند.»


منبع: نی نی سایت