پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۲:۵۰ |
مرگبارترین طوفان‌ های جهان

مرگبارترین طوفان‌ های جهان

مخربترین طوفان های تاریخ را بشناسید

یکی از مخربترین بلاهای طبیعی طوفان های شدیدی هستند که هیچ جای کره زمین از آنها در امان نیستند و جان و مال مردم به بدترین شکل ممکن از بین می برد. با تعدادی از مرگبارترین طوفان های بشری همراه ما باشید.

اما طوفان چگونه ایجاد می شود؟ از وجود اختلال شدید فشار هوا گرفته تا برخورد دو جبهه هوای گرم و سرد در ایجاد این طوفان های سهمگین موثراند و ساختمانها، درختان و هر چیزی که سر راهشان قرار بگیرند، نابود می کنند. این طوفان ها در نقاط مختلف جهان به شکل های متفاوتی همچون تدباد، گردبادهای دریایی و خشکی ظاهر می شوند.

وقوع طوفان اغلب با باران‌های شدید و سیل‌آسا همراه است. طوفان‌های عظیم و گردبادهای دریایی معمولا در عرض‌های نزدیک به استوا رخ می‌دهند و از قدرت تخریب زیادی برخوردارند. بر اساس «مقیاس سفیر سیمپسون»، طوفان‌ها بسته به میزان قدرت و سرعت باد در ۵ گروه طبقه‌بندی می‌شوند؛ گروه یک یا نوع اول طوفان‌ها از شدت کمتری برخوردار هستند اما هر چه به طوفان‌های نوع ۵ نزدیک‌تر می‌شویم، شدت آن‌ها بسیار بیشتر می‌شود.

طوفان جین، ۲۰۰۴

طوفان جین که بدترین طوفان سال ۲۰۰۴ محسوب می‌شود، با شروع تخریبش در جزایر هیسپانیولا، به سمت غرب حرکت کرده و قبل از این که در تاریخ ۲۵ سپتامبر به فلوریدا برسد، از جزایر کارائیب عبور کرد. طوفان جین ۳ کیلومتر آن‌طرف‌تر از محل طوفان‌های فرانس و ایوان رخ داد که چند هفته قبل‌تر به وقوع پیوسته بودند. این طوفان با بارش باران همراه شده و موجب وقوع سیل در مناطق مختلف شد. طی طوفان جین، ۳۰۰۶ نفر در هائیتی، ۷ نفر در پورتوریکو، ۱۸ نفر در جمهوری دومینیکن و ۴ نفر نیز در فلوریدای آمریکا جان باختند. خسارات مالی ناشی از این طوفان، در حدود ۶- ۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

طوفان کاترینا، ۲۰۰۵

طوفان کاترینا که یکی از مهلک‌ترین طوفان‌های رخ داده در اقیانوس اطلس است، از جمله خاطرات تلخ سال ۲۰۰۵ به شمار می‌رود. این طوفان در تاریخ ۲۳ آگوست در باهاماس شروع شده و با شدتی که در خلیج مکزیک گرفت، به طوفان نوع ۵ تبدیل شد. بیش از ۹۰ درصد از شهرهای ساحلی نزدیک رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی، غرق در سیل شدند. طوفان، قایق‌های نزدیک ساحل را به سمت شهرها رانده و به ساختمان‌ها کوبید. خانه‌ها و خودروهای داخل شهر، شدیدا توسط طوفان آسیب دیدند.

سیلی که در پی طوفان کاترینا شکل گرفته بود، تا فاصله‌ی ۱۰ الی ۱۲ کیلومتری داخل شهرها نیز رسید. بیشترین خسارات طوفان کاترینا نصیب ایالت نیو اورلئان آمریکا شد؛ طی این حادثه، ۸۰ درصد از شهر و نواحی اطرافش در آب فرو رفته، تمامی ارتباطات تلفنی شهر قطع و بسیار از مردم نیز در آب غرق شدند.

مرگبارترین طوفان‌ های جهان

طوفان گالوستون، ۱۹۰۰

تقریبا ۶۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ نفر جان خود را در طوفان مرگبار گالوستون از دست دادند. این طوفان که سرعتی برابر با ۲۳۳ کیلومتر بر ساعت داشت، در تاریخ ۸ سپتامبر سال ۱۹۰۰ در گالوستون تگزاس شروع شد. مردم این شهر، به دلیل پیش‌بینی نادرست اداره‌ی هواشناسی، آمادگی رویارویی با خطرات طوفان را نداشتند. زمانی که طوفان به جزیره‌ی گالوستون رسید، ساکنان آن، شدیدا متعجب شدند.

این طوفان یا بهتر بگوییم، این سونامی که ۴- ۵ متر ارتفاع داشت، بیشتر بخش‌های شهر که تنها ۲- ۵ از سطح دریا بلندتر بودند را از بین برد. بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند. طوفان گالوستون، ضعف این جزیره در مقابل بلایای طبیعی را به خوبی نشان داد. پس از وقوع این طوفان، ارتفاع جزیره‌ی گالوستون تا ۵ متر افزایش یافته و دیواره‌ای به بلندی ۵ متر برای مقابله با امواج سهمگین دریایی، در سواحل این شهر ساخته شد.

طوفان میچ، ۱۹۹۸

طوفان میچ یکی از مخرب‌ترین طوفان‌های تاریخ و سال ۱۹۹۸ محسوب می‌شود. سرعت این طوفان برابر با ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت بود. طوفان میچ در تاریخ ۲۲ اکتبر سال ۱۹۹۸ در دریای کارائیب شکل گرفته و کم کم با سرعت گرفتن، به طوفان نوع ۵ تبدیل شد. این طوفان افسارگسیخته، به هر کجا که می‌رفت، خسارات بسیار زیادی به بار می‌آورد. طوفان میچ، موجب بارش بسیار زیاد باران در هندوراس، نیکاراگوئه و گواتمالا شد. تقریبا ۱۱۰۰۰ نفر طی این حادثه جان باخته و همین تعداد نیز در طوفان گم شدند. پس از این طوفان، حدودا ۲- ۷ میلیون نفر بی‌خانمان شدند و ۶ میلیارد دلار نیز خسارت مالی بر شهرهای مختلف وارد آمد.

مرگبارترین طوفان‌ های جهان

طوفان بزرگ ۱۷۸۰

قدمت وقوع مرگبارترین طوفان تاریخ به سال ۱۷۸۰ باز می‌گردد که طی آن ۲۰- ۰۰۰ الی ۲۲۰۰۰ نفر جان خود را در مجمع‌الجزایر «آنتیل کوچک» از دست دادند. این طوفان مابین ۱۰ الی ۱۶ اکتبر سال ۱۷۸۰ رخ داد و سرعتی بالغ بر ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت داشت.

این طوفان پس از عبور از باربادوس، به جزیره‌ی مارتینیک، سنت لوسیا و دیگر جزایر دریای کارائیب رسید. از آنجایی که این طوفان در بحبوحه‌ی انقلاب آمریکا رخ داد، ناوگان دریایی فرانسه و بریتانیا که بر سر تصاحب مناطق مختلف با یکدیگر رقابت می‌کردند، متحمل خسارات بسیار زیادی شدند.


منبع: الی گشت