چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۷:۰۲ |
قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟

قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟

۵ زبان باستانی دنیا

پیدایش زبان توسط انسان ها، قدمتی به اندازه ی تاریخ بشر دارد. زبانهایی که، توسط انسان ها شکل گرفت و در طول زمان آنقدر دستخوش تغییر و تحول شدند که دیگر شباهتی به نسخه ی اولیه نداشتند. اما در این میان زبان هایی باقی مانده اند که امروزه با وجود گذشت قرن ها از اختراعشان، تغییرات کمی داشته و بسیار نزدیک به نسخه ی قدیمی شان صحبت می شوند. با ما همراه باشید.تا با قدیمی ترین زبان های ارتباطی بشر آشنا شویم.

۱- فنلاندی (Finnish)

این زبان که از خانواده زبان های فینو- اوگری (Finno-Ugric) است، فینیش نامیده می شود. ریشه ی زبان فنلاندی به زبان سامی در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. زبان فنلاندی واژه های بسیاری را از دیگر زبان های هم جوارش خصوصا آلمانی یا ژرمن به ارث برده است که با وجود تغییر ساختار این واژه های قرضی در زبان اصلی شان، در فنلاندی بسیار نزدیک به شکل اصلی تلفظ می شوند. این زبان تا قرن شانزدهم میلادی مکتوب نشده بود به طور تقریبی ۶ میلیون استفاده کننده دارد.

قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟

۲- مقدونیه ای (Macedonian)

زبان مقدونیه ای از خانواده زبان اسلاو به شمار می آید که نسخه ی اصیل آن به عنوان زبان اسلاوی قدیمی کلیسا شناخته می شود و امروزه کاربردی ندارد. زبان مقدونیه ای نزدیک ترین شکل به زبان اسلاوی اصل است که می توان آن را مشابه زبان بلغاری دانست. زبان مقدونیه ای که در گذشته احتمالا جایی در شمال یونان بوده است، زبان اول جمعیتی در حدود ۲ میلیون نفر است.

قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟

۳- فارسی (Farsi)

زبان فارسی امروزی از سال ۸۰۰ بعد از میلاد شکل گرفت. ریشه ی شکل مدرن فارسی به زبان رایج در امپراطوری پارسی بر می گردد که به آن زبان پارسی می گفتند. زبان فارسی مدرن با نسخه ی اصیل و قدیمی تر خود تفاوت بسیار کمی دارد؛ گویش و واژگان فارسی مورد استفاده در کشورهای افغانستان و تاجیکستان شکل اصیل تر زبان فارسی است. میزان تغییرات این زبان در فرآیند امروزی شدنش به حدی کم بوده است که فارسی زبانان می توانند متونی مربوط به سال های ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ بعد از میلاد را با کمترین مشکلی بخوانند.

قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟

۴- تامیل (Tamil)

تامیل زبان رسمی دو کشور سریلانکا و سنگاپور است و یکی از۳۵۰ زبان هندی است که در ایالت تامیل نادو هند مورد استفاد گسترده قرار دارد. این زبان از خانواده ی زبان دراویدی است که تعدادی از زبان های جنوب و شرق هند را نیز در بر می گیرد و تاریخ پیدایش آن به قرن سوم پیش از میلاد بر می گردد. جالب آن که این زبان دستخوش هیچ تغییری نشده است و همچنان شکل اصیل خود را نگه داشته است. زبان تامیل در حال حاضر یکی از ۲۰ زبان پر استفاده ی دنیا است؛ بیش از ۷۰ میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند.

قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟

۵- اسکاتلندی ایرلندی (Irish Gaelic)

این زبان از خانواده ی زبان سلتی (زبان هندواروپایی) است و یکی از قدیمی ترین زبان های اروپای غربی به شمار می رود. امروزه این زبان به عنوان زبان دوم جمعیتی در حدود یک میلیون نفر و زبان اول تعدا کمی از ایرلندی ها (۱۳۸۰۰۰ نفر) کاربرد دارد. در گذشته که سایر کشورهای های اروپا متون خود را به لاتین می نوشتند، تصمیم ایرلندی ها به نگارش زبان ایرلندی در آن زمان موجب شد که قدیمی ترین متون ادبیات اروپای غربی به زبان ایرلندی موجود باشد.

قدیمی ترین زبان های جهان را می شناسید؟


منبع: الی گشت