یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۴:۴۸ |
یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا

یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا

چگونه سفری سازگار با محیط زیست به بارسلونا داشته باشیم؟

بارسلونا یکی از پربازدیدترین شهرهای دنیاست، که احتمالاً در لیست سفر شما هم قرار دارد. اما این همه توجه پیامدهایی را هم در پی داشته است. از آنجایی که این پایتخت کاتالان ها (۱.۶ میلیون نفر جمعیت) هر ساله میزبان توریست های بی شماری است (سالیانه ۲۷ میلیون نفر)، گرفتار مشکلات محیط زیستی زیادی است. اما خوشبختانه راه هایی وجود دارد که یک سفر سازگار با محیط زیست به این شهر داشته باشید.

خبر خوب برای مسافرانی که مسوولانه سفر می کنند این است که شورای شهر سرمایه گذاری خود را در بخش سیستم حمل نقل سازگار با محیط زیست همراه با تمرکز بر روی پایداری رستوران ها و امکانات اقامتی، افزایش داده است. در ادامه به شما می گوییم چطور می شود احساس بهتری داشت وقتی داریم از غذاهای مختلف و معماری گوتیک لذت می بریم و هم زمان به جایگاه بارسلونا به عنوان اولین شهر جهان که گواهینامه بیوسفر را دریافت کرده است و یکی از مقاصد گردشگری متعهد به توریسم پایدار است، احترام بگذاریم.

غذاخوردن پایدار

توریست ها برای خوردن تاپاس بارسلونا به این شهر می آیند اما اگر شما ترجیح می دهید که با کسانی که گوجه فرنگی های غذای شما را تولید می کنند آشنا شوید و یا دوست دارید بدانید غذاها چطور و چگونه تهیه شده اند تا به میز شما برسند، جاهای زیادی وجود دارند. برای این کار می توانید به رستوران های «غذای آرام» که مواد اولیه شان را مستقیما از تولیدکنندگان محلی تهیه می کنند (تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری) و فقط از مواد غذایی فصلی استفاده می کنند، مراجعه کنید.

رستوران فلکس و کاله (Flax &Kale) که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است یکی از رستوران هایی است که از روش flexitarian پیروی می کند که در آن ۸۰ در صد منو گیاهی است و ۲۰ درصد آن ماهی روغنی است. این محل تنها رستورانی در بارسلوناست که آبمیوه های cold-pressed سرو می کند. منوی غذاهای گیاهی و مخصوص گیاه خواران هم وجود دارد که نه تنها سالم و خوش طعم هستند بلکه بسیار خوب هم سرو می شوند. برای شروع می توانید لازانیای خام گیاه خواران را میل کنید.

اگر اغلب چشم تان دنبال باقی مانده غذایی است که نتوانستید بخورید، سری به رستوران سومون (Summum Restaurant & Bar) در هتل ۴ ستاره آلیمارا بزنید. این رستوران نه تنها بهترین غذاهای کاتالانی را سرو می کند، بلکه در پروژه بانک غذا و یونیسف هم مشارکت می کند. در این پروژه باقی مانده غذاها را بسته بندی کرده و به مسوولین پروژه غذای مشترک بارسلونا می دهند تا از این طریق به کاهش دور ریز غذاها و فقر کمک کنند. هتل به دانشجویان هتلداری هم آموزش می دهد.

فست وینیک (Fastvinic) یک کافه تریا است که ساندویچ سرو می کند و از اصول پایداری هم حمایت می کند. اگر دنبال یک فست فود کاتالانی می گردید که ازاصول «غذای آرام» پیروی می کند، اگر یک نوشیدنی خوشمزه می خواهید و اگر می خواهید باقی مانده های غذای شما تبدیل به کمپوست شود و بازیافت شود، در حالی که زیر نور ال ای دی های کم مصرف نشسته اید، اینجا همان جایی است که باید باشید.

یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا

گزینه های حمل و نقل هوشمند

بارسلونا یکی از بهترین مکان های برای پیاده روی به خصوص در پیاده روی عریض آو دیاگونال است که در آن می توانید از دیدن معماری گائودی لذت ببرید (مانند La Sagrada Familia و Bellesguard). اگر می خواهید مکان های بیشتر را ببینید و نیاز دارید سریع تر حرکت کنید می توانید از وسایل نقلیه ای که کمتر آلودگی ایجاد می کنند، استفاده کنید.

سگ وی (segway)- اگر قبلاً سگ وی ندیده باشید، برای دقایقی مضحک به نظر می رسد اما باید بگویم به آن علاقه مند می شوید و هیچ کربنی هم تولید نمی کند. تورهای سگ وی بارسلونا، گشت های جالبی را در بخش های دارای معماری گوتیک شهر و سواحل بارسلونا و بندر المپیک برگزار می کنند. یک گزینه دیگر تورهای ۳ ساعته غذاخوری است که با سگ وی برگزار می شود.

دوچرخه های برقی- بارسلونا با مسیرهای دوچرخه سواری گسترده ای که دارد، یکی از مطلوب ترین مکان ها برای دوچرخه سواران است. افراد باهوش مجموعه اجاره دوچرخه های الکتریکی بارسلونا (e-bikerent Barcelona) نه تنها چرخ های برقی ارائه می کنند بلکه تورهای عمومی برای بازدید از پایدارترین ساختمان های شهر را هم ترتیب می دهند. تمرکز این تورها بر روی مناطقی خارج از مرکز شلوغ شهر است.

تاکسی های هیبریدی- خیلی وقت ها برای جابه جایی به خصوص در هوای بد مجبور به استفاده از تاکسی هستیم، بهترین گزینه در این مواقع استفاده از تاکسی های هیبریدی است که آلودگی کمتری ایجاد می کنند. ۲۷ درصد تاکسی های بارسلونا هیبریدی هستند و تاکسی اکولوژیک (Taxi Ecòlogic) به خاطر آلودگی کم موفق به دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱(مدیریت محیط زیستی) شده است. این تاکسی ها مجهز به وای فای و انواع شارژهای مختلف برای گوشی های هوشمند هستند.


منبع: الی گشت