چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۷:۱۲ |
مهارت های کاربردی برای زنده ماندن در سفر و طبیعت

مهارت های کاربردی برای زنده ماندن در سفر و طبیعت

با دانستن این مهارت ها، بقا در سفرتان را تصمین کنید

هر انسانی در طول زندگی مهارت های متفاوتی می آموزد. برخی از این مهارتها کاربردی هستند و در زندگی روزمره بارها ممکن است استفاده شوند اما بعضی هایشان هم مهارت هایی هستند که ممکن است فقط در شرایط خاصی و به ندرت مورد استفاده قرار بگیرند، اما با ندانستن همانها هم فرد در شرایط بد و اورژانسی ای قرار بگیرد.

سفر کردن مطمئنا یکی از بهترین اتفاقات و تجربه هایی است که در زندگی هر کسی پیش می آید. برای سفر کردن هم مهارت های ابتدایی و بسیار مهمی را لازم است تا بدانیم تا در مواقع اضطراری از آنها استفاده کنیم. پس با ما همراه باشید تا با این مهارت های کاربردی آشنا شویم. شاید از خود بپرسید بدون داشتن کبریت چطور باید آتش روشن کرد؟ یا اگر در طول سفر وسایلتان به سرقت رفت چکارکنید؟ چطور با کمبود غذا مواجه نشویم؟ اگر دوست دارید جواب این سوال ها را بدانید، به ادامه ی مطلب توجه کنید.

چند مهارت و دانستنی بسیار مفید و کاربردی در سفر

۱- بدون کبریت چطور می توان آتش روشن کرد؟ اگر در یک جنگل و یا کوهستان گیر کردید و نیاز به آتش و گرما داشتید و کبریت هم نبود، دو قطعه چوب بر میدارید و یکی را روی زمین گذاشته و دیگری را به صورت عمودی روی آن می چرخانید. با این روش، اصطکاک کافی بوجود می آید و باعث ایجاد جرقه ی آتش می شود. مطمئنا تابحال این روش روشن کردن آتش را در فیلم های زیادی دیده اید، اگر تابحال فکر می کرده اید که جواب نمی دهد، کافی است دست به کار شوید.

۲- اگر غذا کم بود، چطور آن را جیره بندی کنیم؟ این یکی از مشکلاتی است که ممکن است در طبیعت وحشی با آن مواجه شویم: کمبود غذا. اگر غذایتان محدود است و حدس می زنید تا مدتی به منابع غذایی دسترسی ندارید، باید غذاهایتان را بر حسب میزان کالری ای که دارند جیره بندی کنید نه بر اساس اندازه و حجمی که دارند. چون بدن هر انسانی در هر روز به حداقل مقدار مشخصی کالری نیاز دارد تا بتواند خود را سرپا نگه دارد و انرژی لازم برای انجام کارها را داشته باشد.

اما اگر مشکلتان کمبود آب باشد، قضیه چیز دیگری است چون بدن انسان نمی تواند خیلی کمبود آب را تحمل کند و معمولا تا ۳ روز این موضوع ممکن است. بنابراین بهتر است هر چه زودتر یک منیع خوب آب پیدا کنید. آب آشامیدنی حتما لازم نیست آب لوله کشی باشد. آب باران، آب برف و آب یخ اینها هم منابع خوبی برای تامین آب مورد نیاز بدن است.

مهارت های کاربردی برای زنده ماندن در سفر و طبیعت

۳- چطور در صورت سرما دمای بدن را در سرما ثابت نگه داریم؟ این هم یکی دیگر از سوالات اساسی است که جواب آن را همه ی افرادی که در طبیعت گردشگری می کنند باید بدانند. وقتی می خواهید در شرایط خاص دمای بدنتان را ثابت نگه دارید و از انتقال گرمای بدنتان به محیط بیرون جلوگیری کنید، کافی است قدم های زیر را دنبال کنید: از مکان هایی که در آنها باد زیاد می وزد دوری کنید و سعی کنید به یک فضای بسته بروید. سعی کنید سر و بخصوص پیشانی تان را حتما ببندید و از یک کلاه یا چیزی شبیه به این استفاده کنید. سینوس هایی که در قسمت پیشانی قرار دارند بسیار به سرما حساس هستند و اگر سرما بخورند، کارتان خیلی سخت می شود. اگر مجبور بودید روی یک جای سرد بنشینید یا بخوابید، سعی کنید حدالامکان یک زیر انداز بین خودتان و آن سطح قرار دهید تا از انتقال گرمای بدنتان به سطح و گرفتن سرمای آن جلوگیری کنید.

۴- در صورت زندانی شدن چه کنیم؟ این امکان وجود دارد که به مناطقی سفر کنید که با فرهنگ و قوانین آنجا آشنایی کافی نداشته باشید و در نتیجه ناخواسته کاری کنید که با قوانین آنجا مغایر باشد و باعث دردسرو حتی زندانی شدنتان شود. در اینصورت باید چه کار کرد؟ اگر این اتفاق در یک کشور خارجی برایتان افتاد باید هر چه زودتر با سفارت کشور تماس بگیرید. چون هر آنچه نیاز داشته باشید از دست آنها ساخته است و هر کاری برای آزادیتان خواهند کرد.


منبع: الی گشت