یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۲:۴۱ |
هوش مصنوعی سدی بزرگ در برابر تهدیدهای اینترنتی

هوش مصنوعی سدی بزرگ در برابر تهدیدهای اینترنتی

شمار زیادی از دانشمندان، فناوری هوش مصنوعی را یکی از کاربردی‌ترین ابداعات بشر به شمار می‌ آورند تا جایی که کاربردهای زیادی برای آن در نظر گرفته اند. اثرات مثبت این نوآوری تا آنجاست که از لفظ «تعریف دوباره فناوری» درباره هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. البته در عین حال برخی از دانشمندان نظیر استیو‌هاوکینگ فیزیکدان برجسته بریتانیایی نیز هستند که هوش مصنوعی را خطری برای بشریت می دانند. 

استیو‌هاوکینگ فیزیکدان برجسته بریتانیایی نیز هستند که هوش مصنوعی را خطری برای بشریت می دانند. در پی این نظرات متفاوت، به تازگی هوش مصنوعی به عنوان یکی از جدیدترین دستاوردهای دنیای فناوری قابلیت دارد در نقش محافظ جدی تهدیدهای سایبری عمل کند.

امنیت سایبری در سال‌های گذشته دستخوش تغییرات زیادی بوده است. در دهه‌ ۱۹۹۰، استفاده از دیواره‌های آتش و محدود کردن ارتباطات به ‌عنوان راهکارهای امنیت سایبری به کار گرفته می‌شدند.

با گسترش اینترنت و ظهور مفاهیم جدیدی مانند ایمیل و وب ‌سایت‌، ارتباطات گسترده ‌تر شد و دیواره‌ های آتش معنای اصلی خود را از دست دادند. در این زمان بود که نرم ‌افزارهای آنتی‌ ویروس به ‌سرعت گسترش یافتند. دوران آنتی‌ ویروس هنوز هم دوران اصلی امنیت سایبری به حساب می‌آید. آنتی‌ ویروس‌ها با تشخیص تهدیدات، یک نشانه یا Signature برای آن‌ها ایجاد کرده و با ارسال این نشانه به کامپیوترهایی که نرم ‌افزار آنتی‌ ویروس را به‌صورت نصب ‌شده دارند، آن‌ها را از خطر مورد نظر آگاه کرده و مانعی برای گسترش آن می‌شوند.

مدل امنیت سایبری از زمان ظهور آنتی‌ ویروس‌ تغییری زیادی نکرده است. اما با پیشرفت تهدیدات سایبری، این مدل ناچار به تغییر جدی است. اکثر مجرمان اینترنتی تنها با یک ‌بار استفاده از بدافزار خود، اطلاعات مورد نظر را جمع ‌آوری می‌کنند. بنا‌بر‌این مدل نشانه ‌گذاری در مقابله با این تهدیدات نمی‌تواند آن‌چنان مفید واقع شود. از طرفی سرعت پیدایش و رشد تهدیدات و بدافزارهای جدید نیز به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده و آنتی ‌ویروس‌ها دیگر نمی‌توانند مانند گذشته با آن ‌ها رقابت کنند.

با گسترش یادگیری عمیق و هوش مصنوعی، توسعه ‌دهندگان هوش مصنوعی این توانایی را دارند ماشین‌هایی را برنامه ‌نویسی کنند که مانند انسان فکر می‌کنند؛ اما می‌توانند مقدار زیادی اطلاعات را در زمان کوتاه پردازش کنند. توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی امیدوارند این پدیده‌ی جدید بتواند به‌خوبی با تهدیدات سایبری مقابله کرده و به همان سرعت پیدایش، با آن‌ها مبارزه کند. روش‌های قبلی، پس از حمله‌ اولیه‌ بدافزار، آن‌ را شناسایی و مقابله را شروع می‌کردند. در دوران جدید امید بر این است که پیش از شروع حمله توسط بدافزار، شناسایی صورت گرفته و پیشگیری ‌های لازم انجام شود.


منبع: الی گشت