شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۱:۵۹ |
همین امروز به کلیمانجور صعود کنید

همین امروز به کلیمانجور صعود کنید!

از اصول کوهنوردی چیزی می دانید؟!

هزاران نفر از مردم با خیال راحت و با موفقیت به کوه کلیمانجارو صعود کرده اند، اما حتی بهترین مسیرهای صعود نیز خالی از دشواری نیست. آماده سازی قبل از سفر، یکی از بهترین گزینه های موجود برای هموار کردن سختی های موجود در کوهنوردی است. در این مقاله، پنج مورد از نکات مهم کوهنوردی ارائه شده است. 

کوله پشتی

کلیمانجارو یکی از سخت ترین و طولانی ترین مسیرها برای کوهنوردی است. در این منطقه آب گرم بسیار گرم (جوش) و آب سرد بسیار سرد (یخ زده) خواهد بود. فشار و تاریکی هوا به حدی است که اسکان در یک منطقه را با مشکل مواجه خواهد نمود. به عبارتی دیگر، این منطقه دارای حیاتی کاملا وحشی است. از این رو، کسب اطمینان از داشتن لوازم و تجهیزات کافی در کوله پشتی بسیار ضروری است. انجام این کار برای حفظ امنیت و راحتی در شب و روز بسیار مفید است.

به همراه داشتن موارد زیر ضروری است: سر مشعل و مشعل های دستی، باتری، چوب اسکی، لباس گرم (از جمله جوراب مناسب)، دوربین و کارت های حافظه ی اضافی برای گرفتن عکس، دستمال کاغذی و مرطوب (بسیار مفید!)، یک بالش مسافرتی، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، و تنقلات مانند شکلات انرژی زا. به همراه داشتن برخی از بازی های آسان و سبک می تواند لذت گذراندن شب در زیر ستاره ها را دو چندان نماید. این لیست چندان قطعی نیست، بنابراین به همراه داشتن سایر لوازم ضروری خالی از لطف نخواهد بود.

آماده سازی جسمانی

کلیمانجارو دارای پیاده روی بسیار سخت و طولانی است. از این رو آماده سازی بدن برای پیاده روی در مسافت های طولانی بسیار حائز اهمیت است. قبل از سفر، راه رفتن در سربالایی و سراشیبی را به مقدار زیاد تمرین نمایید. سعی کنید با پیاده روی طولانی در یک الی دو روز بدن را برای کوهنوردی آماده نمایید. تست کردن تجهیزات (از قبیل کفش پیاده روی) در طول دوره ی آموزشی بسیار مفید است. انجام تمرینات مقاومتی می تواند برای آماده سازی ماهیچه ها و یا جلوگیری از آسیب آن ها در طول سفر مفید باشد.

همین امروز به کلیمانجور صعود کنید!

آماده سازی ذهنی

فتح قله ی کلیمانجارو به اندازه ی قله ی اورست سخت نیست اما چالش ها و مشکلات زیادی در راه است که غلبه بر آن با یک چشم انداز محکم و مثبت بسیار آسان خواهد بود. گاهی اوقات، هوای کوهستان ابری، مرطوب، و خاکستری خواهد شد که می تواند تاثیر منفی را در ذهن کوهنوردان ایجاد نماید. در طول سفر حمام کردن بسیار سخت خواهد بود.

حتی ممکن است شما نتوانید لباس های خود را برای چند روز متوالی تعویض نمایید. در طول مسیر، هیچ توالت و یا سرویس بهداشتی وجود ندارد. اگر نگرش ذهنی شما به حدی مثبت است که می توانید بر این مشکلات غلبه نمایید و اگر می توانید بر روی هدف نهایی و رسیدن بﻫ.قله تمرکز نمایید آغاز این سفر خوشایند خواهد بود. سفر به کلیمانجارو یک تجربه ی لذت بخش است که هر کوهنوردی نمی تواند به راحتی آن را لمس نماید.

انتخاب مسیر مناسب

اگر شما یک کوهنورد با تجربه هستید، صرف زمان برای مواجه با شرایط سخت بسیار ضروری است. همان طور که می دانید این کار در جلوگیری از ابتلا به بیماری های مربوط به ارتفاع و فشار هوا مفید خواهد بود. انتخاب یک مسیر طولانی می تواند برای عادت به محیط و جو کوه مناسب باشد. فراموش نکنید که راه رفتن زیاد و خواب کم دو نکته ی بسیار مهم در کوهنوردی است. داشتن این ویژگی به آمادگی جسمانی و روحی کاملا مناسبی نیازمند است.

مسیر مارانگو (Marangu) یکی از ساده ترین راه های صعود بﻫ.قله ی کلیمانجارو است. در طول این مسیر، اقامتگاه ها، کلبه ها، خوابگاه های زیادی را به خود اختصاص داده است. این امر باعث می شود که دیگر شما به تجهیزات کمپینگ نیازی نداشته باشید. این مسیر، کمتر شلوغ است، زیرا تعداد تخت های موجود در کلبه ها بسیار کم است. بنابراین، روزانه تنها تعداد معینی از کوهنوردان مجاز به تردد در این مسیر هستند. اما از آنجاییکه صعود بﻫ.قله بسیار سریع انجام می شود، عادت به محیط و آب و هوا یک مشکل بزرگ خواهد بود.

مسیر ماچامه (Machame) یک مسیر زیبا اما سخت است. مسیر لموشو (Lemosho) و رونگای (Rongai) بسیار ساکت و کم رفت و آمد است. مسیر اومبئو (Umbwe) یکی از جدیدترین و سخت ترین راه هایی است که سفر به آن تنها برای کوهنورد با تجربه توصیه می شود.

همین امروز به کلیمانجور صعود کنید!

ژورنال (ثبت خاطرات)

چالش کلیمانجارو قبل از شناخت آن حل خواهد شد: هیجان، لحظات جادویی و مکالمات عمیق به سرعت تمام شده و تنها تصاویر است که می تواند داستان سفر شما را به خاطر آورد. یادداشت های روزانه می تواند یک راه عالی برای ضبط اتفاقات، احساسات، و جزئیاتی باشد که تصاویر نمی توانند آن را منعکس نمایند.

آماده سازی بدن و پیاده روی فراوان، کلید موفقیت برای فتح کلیمانجارو است. اگر شما بدن خود را برای گذراندن مسیر های طولانی آماده نمایید، این سفر بهترین فرصت برای کسب لذت واقعی و ماجراجویی خواهد بود.


منبع: الی گشت