شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۱:۰۱ |
یک هفته در ارمنستان

یک هفته در ارمنستان

با من به ارمنستان بیایید

می خواهی برای اولین بار به ارمنستان سفر کنی، هیجان زده و کمی سردرگم هستی چون نمی دانی در این کشور چه چیزی انتظارت را می کشد. حتی به نظر می آید عمو گوگل هم چیزهای زیادی درباره این کشور اسرار آمیز نمی داند. با خیال راحت بنشین و ریلکس باش چون سفرنامه زیر راهنمای اقامت یک هفته ای در این سرزمین زیباست.

روز اول و دوم؛ دو روز کامل را در ایروان بگذرانید

روز خودرا با چرخ زدن در خیابان های ناحیه کنترون آغاز کنید، در مسیر خود از کلیسای سارگیس ومسجد کبود ایروان دیدن کنید، به مجموعه هزار پله رفته و پله ها را بالا بروید، اگر می خواهید خیابان های عجیب و غریب ببینید به منطقه کوند بروید که منطقه ای قدیمی و بالاتر از خیابان امیریان است. در هنگام عصر به قلعه اربونی که از باستانی ترین بناهای شهری در جهان است بروید و درباره تاریخ آن اطلاعات بیشتری پیدا کنید، بعد از شام هم خود را به یک قهوه خانه در خیابان پوشکین دعوت کنید.

روز دوم به موزه یادمان نسل کشی ارمنی ها بروید، با اینکه بازدید از این موزه تجربه خوشایندی به نظر نمی رسد اما اگر میخواهید با طرز فکر و فرهنگ مردم این سرزمین آشنا شوید حتما به این موزه سر بزنید. بعد آن برای صرف ناهار به ناحیه کنترون برگردید و مدتی را در پارک انگلیسی استراحت کنید.

حالا وقت بازدید از جاههای هنری ایروان است، به موزه سرگئی پاراجانف بروید حتی اگر با آثار هنرمندان آشنایی نداشته باشید تحت تاثیر و شیفته فضای هنری این موزه خواهید شد. بعد از غروب خورشید حتما سری به میدان جمهوری بزنید و برای نمایش فواره های موزیکال آماده شوید.

یک هفته در ارمنستان

روز سوم و چهارم؛ از ایروان به گردش های یک روزه بروید

می توانید از ایروان به گردش های شهری زیادی بروید، برای کسانی که اولین باراست به این شهر می آیند دو گردش زیر را پیشنهاد میکنیم:

دهکده گارنی و کلیسای کغارت

فقط یک بعداز ظهر را وقت بگذارید تا تنها عبادتگاه سبک یونانی و یکی از زیباترین کلیساهای ارمنستان را ببینید، در حالی که ارمنستان تعداد قابل توجهی کلیسا و عبادتگاه دارد اما کغارت محلی ویژه است. این کلیسا به معنای واقعی از تراشیدن سنگ ها به وجود آمده و از دهکده گارنی تا اینجا با تاکسی ۱۰ دقیقه راه است. بازدید از این کلیسا، سفری روحانی از ارمنستان به سوی جهان باستان است. مناظر کوهستانی اطراف این بنای مقدس خیره کننده و زیباست.

یک هفته در ارمنستان

خور ویراپ و تماشایی ترین چشم انداز از کوه آرارات

مجموعه کلیسای خور ویراپ با پس زمینه ای از کوه جادویی آرارات یکی از معروف ترین جاههای دیدنی ارمنستان است؛ ممکن است این تصویر را روی کارت پستال ها دیده باشید. سنت گریگور روشنگر مدت ۱۴ سال در این محل زندانی بود به همین خاطر دوستداران تاریخ حتما از این کلیسا بازدید می کنند، همچنین چشم انداز خیره کننده کوه آرارات از کنار این کلیسا منظره ای فراموش نشدنی ست.

یک هفته در ارمنستان

روز پنجم؛ یک روز را در دیلیجان و دریاچه پارز می گذرانیم

شهر دیلیجان با جنگل های زیبا احاطه شده و شاید سرسبزترین شهر ارمنستان باشد، این شهر همچنین با داشتن بانک مرکزی و دانشگاه بین المللی معتبر، در حال توسعه ترین شهر خارج از ارمنستان است. صبح خیلی زود پیاده به مرکز این شهر رفته تاکسی بگیرید و به دریاچه پارز بروید تا ناهار را در آنجا میل کنید. در کنار این دریاچه ماجراجوی های زیادی در انتظار شماست پیاده به کلیسای گوشواناک بروید تا طبیعت ارمنستان را بیشتر کشف کنید. در هنگام عصر به دیلیجان برگشته و شب را در یک مهمانخانه محلی سر کنید.

یک هفته در ارمنستان

روز ششم؛ گنجینه مقدس ناحیه لری را کشف می کنیم؛ هاقپات و ساناهین

این دو شاهکار، نمونه کاملی از سبک معماری قرون وسطی مردم این سرزمین است که مقداری کمی هم با معماری بیزانس در هم آمیخته شده. امروزه این دو کلیسا خالی هستند و بیشتر از اینکه به عنوان عبادتگاه استفاده شوند به عنوان مکانی تاریخی مورد بازدید قرار می گیرند. هاقپات و ساناهین بهترین محل برای دیدن تاریخ ارمنستان و یاداوری این نکته است که ارمنستان اولین کشور در جهان بود که مسیحیت را به عنوان دین دولتی در نظر گرفت، هر دوی این کلیساها در لیست میراث جهانی یونسکو هستند.

یک هفته در ارمنستان

روز هفتم

به ایروان برگردید، سوغاتی خریده و استراحت کنید، سعی کنید روز آخر سفرتان شنبه یا یکشنبه باشد تا بتوانید به بازار ورسیناج هم سری بزنید.


منبع: الی گشت