شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۴:۲۷ |
یک،  دو،  سه…  زنگ شروع جنگ گوجه فرنگی در اسپانیا

یک،   دو،   سه…   زنگ شروع جنگ گوجه فرنگی در اسپانیا!

درباره فستیوال گوجه فرنگی در اسپانیا

شهر Buñol در جنوب شرقی ساحل اسپانیا و در منطقه ی والنسیا قرار گرفته است و در بیشتر سال شهری خواب آلود و خسته کننده است. اما این موضوع تا زمانی درست است که هنوز ۲۰۰۰۰ نفر دارنده خوش شانس بلیط جنگ، در آخرین چهارشنبه آگوست و برای فستیوال La Tomatina به این شهر نرسیده اند!  

لا توماتینا یا همان جنگ گوجه فرنگی، بزرگترین جنگ غذایی دنیا است که در آن تمام مرکز شهر از صدها تن گوجه ی له شده پر می شود. شرکت کننده ها ۱ ساعت وقت دارند تا هر چقدر گوجه فرنگی که می توانند در دستشان بگیرند و پرتاپ کنند و اینجاست که جنگ واقعی شروع می شود…

تاریخچه فستیوال گوجه فرنگی

هیچ کسی دقیقا نمی داند که لا توماتینا دقیقا از کجا بوجود آمد. بیشتر مردم بر این باورند که در سال ۱۹۴۴ یا ۱۹۴۵ شروع شد. بعضی ها بر این عقیده اند که این جنگ در ابتدا یک شوخی کلاسی در مدرسه بوده است. یک باور دیگر وجود دارد که بچه های خردسال می خواستند در مراسم رژه شرکت کنند اما وقتی به آنها گفته شد که باید بشینند و فقط نگاه کنند، عصبانی شدند و به سمت افرادی که در حال رژه بودند گوجه هایی پرتاپ کردند. سال بعد مردم تصمیم گرفتند که این اتفاق را دوباره تکرار کنند و اینطور بود که لا توماتینا متولد شد.

برنامه زمانی شروع جنگ!

در ساعت ۱۱ صبح، کامیون هایی که گوجه ها را حمل می کنند وارد شهر می شوند و کامیونشان را در منطقه ی Plaza del pueblo پارک می کنند. اگر به این شهر سفر کردید و بخواهید به سمت تان گوجه فرنگی پرتاپ نشود، بهتر است در ساعت و زمان مشخص شده در آنجا نباشد و اگر هم هستید هر چه زودتر آنجا را ترک کنید! البته نگران نباشید چون تا کسی به بالای پالوجابون نرسد و زنگ را به صدا در نیاورد، جنگ شروع نمی شود.

بعد از زدن زنگ، افراد یک ساعت وقت دارند تا هر چقدر که می توانند به طرف هم گوجه فرنگی پرتاپ کنند و بعد از یک ساعت توپ آب شلیک می شود که به معنای پایان جنگ است. بعد از تمام شدن فستیوال، ماشین هایی با شلنگ های بسیار بزرگ آب می آیند تا شهر را بشویند و بسیاری از مردم هم خود را در رودخانه ی بوجود آمده روی زمین می اندازند تا گوجه های روی بدنشان پاک شود.

یک،   دو،   سه…   زنگ شروع جنگ گوجه فرنگی در اسپانیا!

چطور یک جنگ گوجه ای موفقیت آمیز داشته باشیم؟

ممکن است واضح باشد اما تکرارش ضرری ندارد. در جنگ گوجه فرنگی بهتر است لباسی که برایتان مهم است را نپوشید. بسیاری از افراد لباس هایشان را به محض تمام شدن جنگ عوض می کنند. بعضی از افراد در هنگام شروع عینک ایمنی می زنند. اما افراد حرفه ای و کسانی که تجربه ی زیادی در این فستیوال دارند می گویند تنها چیزی که به آن نیاز دارید تکه ای لباس یا پارچه است که تمیز باشد.

کفش های جلو بسته بهترین انتخاب برای شرکت در این فستیوال هستند چون هزاران نفر در یک محل کوچک در حال دویدن و رفت و آمد هستند و نکته ی آخر اینکه قبل از اینکه گوجه را به طرف کسی پرتاپ کنید بهتر است اول آن را در دستتان فشار دهید تا خوب له شود تا موقع پرتاپ، کمترین ضربه به صورت طرف مقابل وارد شود!


منبع: الی گشت