یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۴:۰۵ |
شهر یونسی

شهر یونسی​​​​​​​

شهر یونسی در استان خراسان رضوی و در طول ۵۸.۲۶ درجه و عرض ۴۸.۳۴ درجه جغرافیایی واقع گردیده و ارتفاع این شهر از سطح دریای آزاد ۱۰۹۸ متر است.

شهر بر روی زمین هموار واقع شده است و شیب عمومی شهر در خیابان اصلی آن ۲ درصد از شرق به غرب است. در این شهر در اسفندماه سال ۱۳۸۳ شهرداری تأسیس گردید و مرکز بخش یونسی از شهرستان بجستان می‌باشد.

یونسی با وسعت محدوده خدماتی ۱۵۰ هکتار از شمال به کاشمر و سردق، از شرق به تربت‌حیدریه و فیض‌آباد، از جنوب به شهرستان گناباد، بجستان و فردوس و از غرب نیز به سردق و فردوس محدود است. یونسی در فاصله ۱۰۵۰ کیلومتری تهران، ۲۶۰ کیلومتری مشهد، ۴۱ کیلومتری بخش بجستان، ۴۳ کیلومتری شهر فیض‌آباد و ۵۰ کیلومتری مرکز شهرستان گناباد قرار دارد. دارای ۳۶ آبادی با سکنه است. بر اساس اطلاعات اخذ شده از خانه بهداشت در سال ۱۳۹۰ جمعیت شهر ۳۶۷۱ نفر می باشد .

پایه اقتصادی شهر بر کشاورزی و دامداری استوار است و صنایع در یونسی به صورت صنایع دستی می‌باشد که خانواده‌ها در کنار کشاورزی و دامداری به آن می‌پردازند. علاوه بر این تعدادی معدن نیز در اطراف یونسی فعال هستند مانند معدن سنگ مرمر و سنگ آهک در کوههای جنوبی یونسی، گچ خاکی در شمال‌شرقی یونسی و نمک آبی کالشور در شمال یونسی که تعدادی از افراد را به خود مشغول کرده است.

شهر یونسی دارای روستای تحت پوشش نمی‌باشد، ولی اهالی روستای مرندیز در فاصله هفت کیلومتری از شهر گاهاً از خدمات شهری یونسی بهره‌مند می‌شود.

شهر یونسی

شهر یونسی

شهر یونسی استان خراسان رضوی یونسی


منبع: seeiran