جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۷:۳۳ |
آب پنیر یا ما الجبن و خواص بیشمار آن

آب پنیر یا ما الجبن و خواص بیشمار آن​​​​​​​

نام دیگر “ما الجبن”، آب پنیر است. “ما الجبن” یکى دیگر از منضج‏هاى سودا میباشد و در درمان اکثر امراض سوداوى سودمند است. چنانچه همراه با آب افتمیون مصرف شود مسهل سودا نیز بوده و مره (تلخى) صفرا را دفع مینماید.

خواص آب پنیر یا ما الجبن

در “ما الجبین” نفع بسیار براى مصرف‏کننده وجود دارد من جمله:

۱- نیروى آن زیاد است به علت رقت و لطافت.

۲- اخلاط و حالات شدید را آرام میسازد.

۳- نرم‏کننده جرم بیماریزا است.

۴- ماده بیماریزاى مقاوم را به تدریجى تجزیه و حل مینماید، این دارو از نظر خاصیت گرم است، مصهل و بازکننده، مدر مسکن و تسکین‏دهنده حالات التهاب است.

در بیمارى حاد و سوداوى، التهاب، مالیخولیا، جذام داؤ الفیل، سوزش ادرار و ضعف کلیه‏ها، کمک به انجام عمل آنها، ضد سنگ، ضد زخم مثانه، زخم‏هاى تازه و کهنه، کم‏سویی

چشم، استسقا، ضعف بدن و ضد خارش چه از راه گوارش و چه از طریق مالیدنى، میباشد.

خواص  دیگر ما الجبن: خاصیت اصلی آن سم زدایی از کل بدن است و به دلیل نفوذ سریع در تمام عروق انتهایی و ریز بدن، کل بدن را از اخلاط غلیظ و گرفتگی عروق ریز پاکسازی می کند. به همین دلیل در درمان انواع لکهای پوستی، انواع سده ها، انواع سو مزاجها و انواع اختلالات خلقی مفید است. با توجه به اینکه امروزه به دلیل آلودگی هوا و انواع غذاهای کارخانه‌ای میزان سموم موجود در خون و کبد زیاد است. توصیه می‌شود افراد سالم نیز به نوشیدن آن مداومت داشته باشند

دستور تهیه “ما الجبن” (آب پنیر)

یک کیلو شیر را جوشانده بلافاصله بعد از جوش آمدن شعله را خاموش کرده و دو سوم استکان سکنجبین ترش یا سرکه خانگی در آن بریزید و کمی صبر نمائید تا شیر به اصطلاح بریده شود. اگر شیر بریده نشد، می توانید چند قاشق غذاخوری دیگر سرکه خانگی به آن اضافه نمائید تا بریده شود.

سپس شیر بریده شده را درون کیسه پارچه ای ریخته و آبگیری نمائید. به آب حاصل از این فرایند ما الجبن می گویند. پس از فشردن کیسه پارچه ای برای گرفتن ما الجبن خواهید دید که یک کف سفید روی آب نقش می بندد که باید این کف گرفته شود.

میزان مصرف ما الجبن بدین صورت است: روزانه یک لیوان بزرگ (cc ۲۵۰) ناشتا میل شود. در صورتی که بیمار مشکل معده داشت باید ابتدا معده را اصلاح کند سپس مصرف ما الجبن را آغاز نماید یا می تواند همزمان با اصلاح معده مصرف را شروع کند. در صورت مشاهده استفراغ یا روان شدن معده باید گفت که این موارد طبیعی است و نوعی سم زدایی از بدن می باشد.

توجه

۱- می توانید یک جلسه برای سه روز ما الجبن آماده نمائید. ما الجبن باید ولرم مصرف شود.

۲- برای هم زدن آن بهتر است از چوب انجیر که سرش کوبیده شده است استفاده شود. در صورت عدم امکان از قاشق چوبی استفاده شود.

۳- مدت مصرف ۲ ماه در صورت نیاز تا ۶ ماه ادامه می یابد.

۴- مقدار مصرف قابل تغییر است.

۵- در صورتیکه علائم غلبه سودا دارید، در زمان نزدیک به جوش (قبل از بجوش آمدن شیر و اضافه کردن سرکه) دو قاشق افتیمون را در یک پارچه بسته و ۵ بار به مدت هر بار ۳۰ ثانیه در شیر زده شود.

۶- مصرف در همه سنین بلامانع است.


منبع: بوعلی