پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۸:۰۱ |
سوزن خشک تمام چیزهایی که باید بدانید

سوزن خشک تمام چیزهایی که باید بدانید

شاید این درمان جایگزین رایج، پاسخ آزاردهنده ترین دردهای شما باشد.

هنگامی که ماهیچه های آسیب دیده ضربه می خورند، گاهی اوقات غلتک فومی قابل اطمینان شما هم نمی تواند درد آن را قطع کند. (با این حال، از اینجا می توانید نحوه ی استفاده صحیح از آن ها را ببینید.) و همان قدر که دوست دارید یک ماساژور تمام وقت، حاضر و آماده داشته باشید، همه ی آن چیزی که واقعاً به دنبالش هستید، راهی مؤثر برای پایان دادن به دردهای بعد از تمرینتان است، مثل روز قبل. اگر تحت درمان های جایگزین هستید - و سوزن ها شما را ضعیف نمی کنند - پس بخت به شما روی آورده است. یک درمان مکتبی قدیمی، در حال رونق گرفتن مجدد است، و می تواند آزاردهنده ترین دردهای شما را در کسری از زمان تسکین دهد. راه حل این است: سوزن خشک (Dry Needling).

سوزن خشک چیست؟

به گفته ی Matt Briggs، دکترای فیزیوتراپی، در مرکز بالینی Wexner دانشگاه ایالتی اوهایو، سوزن خشک اقدامیست که برای بهبود درد ماهیچه ای-استخوانی (دردی که از ماهیچه ها و مفاصل شما منشأ می گیرد)، طراحی شده است. بر خلاف طب سوزنی، که شامل فرو کردن سوزن در یک قسمت بدن برای تحت تأثیر قرار دادن سایر قسمت ها است، روش سوزن خشک مستقیماً در محل درد انجام می شود.

چگونه عمل می کند؟

فرآیند کار شامل سوزن های تک رشته ای کوچکی است که مستقیماً درون بافت فرو برده می شوند و برای شل کردن عضله ها به کار می روند، و در نهایت درد را تسکین داده و عملکرد را بهبود می بخشند. هنگامی که سوزن فرو برده می شود، اغلب یک انقباض غیر ارادی رخ می دهد، و طبق مطالعه ای در مجله ی فیزیوتراپی ورزشی و ارتوپدی، انقباض می تواند نشانه ای باشد از اینکه درمان موفق خواهد بود.

Brigs می گوید: «می دانیم که فرو بردن سوزن در بافت نرم می تواند جایگزین شیوه ای که بدن شما درد را حس می کند و به صورت بالقوه، شیوه ای که ماهیچه های شما کار می کنند، گردد. این تغییر در مدل های حیوانی در سطح شیمیایی و الکتریکی رخ می دهد، اما پژوهش محدودی در مورد انسان ها انجام گرفته است.»

آیا واقعاً مؤثر است؟

بنا بر گفته ها، بله. اما چون پژوهش محدودی برای اثبات آن وجود دارد، هنوز استاندارد مراقبتی برای سوزن خشک وجود ندارد، و ممکن است بیمارستان ها از استفاده از آن به عنوان یک درمان خودداری نمایند. Briggs توضیح می دهد که «این درمان، تحت کنترل ادارات دولتی است و مطالبق قوانین موجود در آن ادارات، ممکن است فیزیوتراپ ها مجاز به انجام مداخله ای که در پوست نفوذ می کند نباشند، که موجب برخی محدودیت ها در توانایی انجام سوزن خشک شده است.»

در حال حاضر، Briggs و گروه وی در حال انجام پژوهشی جهت ارزیابی اثربخشی بالینی سوزن خشک، از جمله اثر آن بر زانوی دونده، هستند. وی می گوید «نشان داده شده است که این یک مداخله ایمن است، و ما حس می کنیم هرچه این پژوهش، فواید بیشتری از سوزن خشک را تایید کند، بیشتر به یک درمان رایج تبدیل خواهد شد.»

چگونه بدانم که سوزن خشک برای من مناسب است؟

اگر از سوزن می ترسید یا به فلزات حساسیت دارید، پس بدیهی است که از این گزینه ی درمانی دوری کنید. اما اگر اینگونه نیستید و می خواهید یک بار آن را امتحان کنید، Briggs توصیه می کند با پزشک خود برای ارزیابی اینکه آیا می تواند مکمل سودمندی برای برنامه ی درمانی فعلی شما باشد یا خیر، مشورت نمایید. به ویژه اگر باردار هستید، اختلال خونریزی یا مشکل قلبی دارید، یا به این مشکوک هستید که منشأ درد شما یک عفونت یا بیماری است. او می گوید «همچنین ما سوزن خشک را بلافاصله بعد از جراحی توصیه نمی کنیم.»

Briggs توضیح می دهد که با این حال، هنگامی که درد دارید، این درد اغلب به یک نقطه ی ماشه ای یا گره بر می گردد. «اگر فشار دادن این گره های روی ماهیچه هایتان، دردهای آشنایی تولید می کند، احتمال دارد که درمان با سوزن خشک به علائم شما کمک نماید.» مطالعات نشان داده است که سوزن خشک برای افراد دارای آرتریت زانو، درد مزمن پشت، درد فک، درد کف پا، و درد گردن سودمند است.

چگونه یک پزشک مجاز پیدا کنم؟

Nancy Drew می گوید بهترین راه برای تعیین اینکه یک فیزیوتراپ برای انجام سوزن خشک مناسب است یا خیر، بررسی آموزش و تجربه ی اوست. Briggsمی گوید «مجوز جهانی مورد توافقی برای توانایی انجام سوزن خشک، وجود ندارد و شرایط لازم برای دوره ی کاری اضافی ممکن است بستگی زیادی به نوع پزشک بالینی (فیزیوتراپیست، پزشک، کایروپراکتر‌ و…) و کشوری که در آن مجوز گرفته اند، داشته باشد.» همچنین Briggs توصیه می کند برای یافتن اطلاعات دست اول، از بیماران قبلی که سوزن خشک انجام داده اند در صورتی که با فیزیوتراپ آنها راحتید، بخواهید شما را به او ارجاع دهند. دانش، قدرت است و خوشبختانه، زحمتی هم برایتان ندارد.


منبع: fitnessmagazine