یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۲۷ |
لزوم گرفتن مجوز برای مدعیان طب سنتی

لزوم گرفتن مجوز برای مدعیان طب سنتی

علی اکبر ولایتی، متخصص تاریخ پزشکی گفت: هر کسی می‌تواند ادعای کند با طب سنتی آشنایی دارد اما اگر کسی مجوز قانونی از وزارت بهداشت یا نظام پزشکی نداشته باشد نباید حق کار داشته باشد زیرا اگر کار طبابت او عوارضی داشت باید به پزشکی قانونی و نظام پزشکی پاسخگو باشد. دانشکده طب سنتی و دانشکده داروسازی سنتی برای این تأسیس شده است که جلوی این قبیل مدعیان را بگیرد و افرادی تربیت شود که در کار طب سنتی آگاهی و علم داشته باشند و علم خود را به روز کنند و می‌دانند چه می‌کنند و به صورت علمی با قواعد و عوارض داروهایی که تجویز می‌کنند، آشنا هستند.

علی اکبر ولایتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: افراد زیادی ممکن است مدعی باشند که می‌توانند از طریق طب سنتی، بیماران را درمان کنند و به صورت تجربی این کار را آموخته باشند اما این افراد حتماً باید برای مراکز فعالیت خود مجوز قانونی داشته باشند و بتوانند به لحاظ علمی مراجع قانونی را برای کسب مجوز توجیه کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که افراد زیادی هستند که با ادعای آشنایی با طب سنتی بدون مدرک پزشکی مطب دارند و فعالیت می‌کنند و مطب آنها نیز اتفاقاً خیلی شلوغ است، آیا فعالیت آنان مورد تأیید است، گفت: اگر هر کسی مدعی شد که می‌تواند کار پزشکی کند که نباید به او اجازه فعالیت داد.

وی گفت: بالاخره دانشکده طب سنتی و دانشکده داروسازی سنتی برای این تأسیس شده است که جلوی این قبیل مدعیان را بگیرد و افرادی تربیت شود که در کار طب سنتی آگاهی و علم داشته باشند و علم خود را به روز کنند و می‌دانند چه می‌کنند و به صورت علمی با قواعد و عوارض داروهایی که تجویز می‌کنند، آشنا هستند.

ولایتی اضافه کرد: این افراد کسانی هستند که صلاحیت علمی آنان مورد تأیید مراجع قانونی است و نسبت به کار طبابت خود مسئول و پاسخگو هستند، هر کس که دارویی تجویز می‌کند اعم از اینکه داروی گیاهی باشد یا ساختگی باید نسبت به عمل و تجویز خود پاسخگو باشد.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: اگر تجویز این فرد باعث شد مشکلی برای مریض پیش بیاید باید برود و در پزشکی قانونی و نظام پزشکی پاسخ بدهد و اگر این فرد پزشک نباشد و مجوز قانونی نداشته باشد، نمی‌تواند پاسخ بدهد و مسئولیت به عهده بگیرد. کسی می‌تواند مسئولیت به عهده بگیرد که قانون او را به رسمیت بشناسد و حالا اینکه با مدعیان غیر قانونی این کار برخورد نمی‌شود را باید مسئولان پاسخ بدهند.


منبع: hidoctor