جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۸:۵۳ |
یافته های جدید درباره مصرف بی رویه مکمل های دارویی

یافته های جدید درباره مصرف بی رویه مکمل های دارویی

میلیون ها نفر در سراسر دنیا، از مکمل های رژیم غذایی استفاده می کنند تا از بروز بیماری های مختلف پیشگیری کنند. اما یک تحقیق ۱۰ ساله نشان داد که اگر این مکمل ها در دوز بالایی مصرف شوند، به شما آسیب جدی وارد می کنند.

متخصصان حالا بر این باورند که برای خیلی از افراد نیازی به مصرف مکمل نیست، و به جای آن باید وعده های غذایی سالم و مغذی داشته باشند.

البته این مسئله یک تهدید ۵۰۰ میلیون یورویی در سال برای صنعت تولید مکمل ها در انگستان است.

دکتر تیم بیرز از دانشگاه کلرادو با بررسی هزاران نفر این تحقیق را هدایت کرد.

او می گوید: شواهد نشان داد افرادی که مکمل های غذایی بیشتری مصرف می کنند، در خطر بالاتری از ابتلا به سرطان قرار دارند. و ما مطمئن نیستیم که چرا این اتفاق می افتد.

بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) وقتی بیشتر از دوز توصیه شده مصرف شود، خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را ۲۰ درصد افزایش میدهد.

ویتامین B6 یا فولیک اسید که تصور می شود به کاهش پولیپ های روده بزرگ کمک میکند، در واقع می تواند به سرطان روده منجر شود چون طی انجام یک آزمایش مشخص شد تعداد پولیپ ها را افزایش داده است.

دکتر بیرز می گوید: ما بیمارانی را مطالعه کردیم که مکمل های غذایی و دارونما مصرف می کردند. و در واقع مکمل ها برای سلامتی آنها مفید نبود.

در حقیقت، برخی افرادی که به مصرف بیش از حد ویتامین ها روی آورده بودند بیشتر به سرطان مبتلا شده بودند.

بیشتر افراد دوز مورد نیاز روزانه را از رژیم غذاییشان دریافت می کنند اما نیمی از انگلیسی ها مکمل مصرف می کنند.

تحقیقات اخیر نشان داد ۶۳ درصد از انگلیسی ها در سال گذشته به صورت روزانه مکمل مصرف کردند، که ۴۵ درصد از آنان زن و ۵۵ درصد از آنان بالای ۶۵ سال سن داشتند.

میلیون ها قرص آهن برای افزایش تولید گلبول های قرمز، کلسیم برای استخوان و دندان قوی و ویتامین C تا سلول ها را سالم نگه دارد.

اما آنها متوجه شدند که مصرف دوز بالای مکمل ها به صورت روزانه چگونه میتواند به آنها آسیب وارد کند.

یک قرص یک گرمی ویتامین C برابر است با چهار لیتر آب پرتقال. مکمل های دیگر حاوی امگا ۳، آهن، کلسیم و روی جز محبوبترین محصولات بازار هستند.

این امر به معنای شکاف تغذیه ای بوده و میلیون ها نفر مصرف مکمل را به عنوان درمانی برای آن یا راهی برای تقویت انرژی و مقاومت در برابر بیماری می بینند.

دکتر بیرز می گوید: اگر دوز صحیح مولتی ویتامین ها مصرف شوند، میتوانند برایتان مفید و خوب باشند.

اما هیچ جایگزینی برای مواد غذایی خوب وجود ندارد. ما فهمیدیم که مصرف دوز بالای ویتامین ها و مواد معدنی به جای مفید بودن به شما آسیب می زنند.

متخصصان دیگری هم با این یافته ها موافق هستند. کاترین کولین می گوید: ما بیماران زیادی داریم که به دلیل مصرف دوز بیش از اندازه ویتامین ها و مواد معدنی صدمه دیده اند.افرادی که مکمل را یک بیمه تغذیه ای تصور می کنند.

دکتر یان کمبل هم می گوید: بیشتر افرادی که مکمل های ویتامین و مواد معدنی مصرف می کنند در حالی که انجام آن برایشان ارزش و فایده ای ندارد. یک رژیم غذایی سالم نیاز اکثریت قریب به اتفاق ماست تا سلامت تغذیه ای خودمان را حفظ کنیم.

نیاز خیلی کمی به مکمل ها وجود دارد، آن هم در صورت نبود این ویتامین ها به طور ثابت.

زئو هارکامب (متخصص تغذیه) هم اضافه می کند: اگر به مکمل نیاز دارید پس چیزی در رژیم غذایی شما غلط است.

او می گوید وقتی مکمل مصرف کنید که به مواد مغذی دسترسی ندارید.

دکتر اما دربیشیر: ویتامین ها و مواد معدنی به این منظور در نظر گرفته نشده اند که مانند دارو مصرف شوند. آنها اصولا برای جبران کمبود مصرف بوده و به حفظ سلامت عمومی کمک می کنند.

اگر در مقدار توصیه شده مصرف شوند، پس خطری ندارند.


منبع: hidoctor