جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۲۴ |
نکاتی برای افزایش قدرت مغز

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

مطالعه بهتر برای امتحانات و یا پیشگیری از فراموشی از کلیدهایی است که همه به دنبال آن هستند، این راهنمایی ساده برای افزایش قدرت یادگیری کمک میکنند و از زوال شناختی پیشگیری می شود، و باعث می شود ذهن تیزی داشته باشید.

رسم تصاویر

بسیاری از ما فکر میکنیم نقاشی کردن فعالیتی است که تنها مخصوص کودکان است، اما برای بزرگسالان هم بسیار مفید است. طراحی، نیمکره راست مغز را تحریک کرده و باعث افزایش خلاقیت می شود.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

روغن ماهی

روغن ماهی حاوی چندین مواد تشکیل دهنده است که غشا مغز را می سازند. مصرف آن به طور مرتب تمرکز و کارکرد مغز را افزایش میدهد.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

آجیل بخورید

مطالعات ثابت کرده اند که خوردن آجیل مغز را بهبود می بخشد کارکرد مغز به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد، به حدی که دانش آموزانی که درست قبل از امتحان می خورند قدرت حافظه آنها بسیار بهتر از کسانی است که نمی خورند.

مدیتیشن

قشر جلو مغز را فعال میکند،  قادر میسازد تا بهتر فکر کنید. همچنین IQ را بهتر کرده و سطح استرس را کاهش می دهد.

تنفس عمیق

برای مدیتیشن لازم است، یا اگر مدیتیشن نمی کنید هر روز 10-15 دقیقه فقط بنشینید و نفس عمیق بکشید، تا اکسیژن بهتر به مغز برسد.

ورزش

ورزش کردن قدرت مغز را افزایش می دهد و حتی سلول های عصبی جدید در مغز ایجاد می کند. ورزش منظم نیز مانع زوال شناختی شده و در از بین بردن مشکلات روحی و روانی کمک میکند.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

اجتناب از مواد غذایی آشغال

تنقلات سطح انرژی را کاهش می دهد و باعث می شود ذهن تیره و تار شود. به منظور بهبود کارکرد مغز از مواد غذایی آشغال بپرهیزید و عوض آن وعده های غذایی سالم بخورید.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

بحث و مناظره

بحث خوب باعث می شود هوشمندانه فکر کنیم، از ذهن در موقعیت های مختلف استفاده کنیم و روحیه و روان انسان را بهتر میکند.

گوش دادن به موسیقی

مطالعات ثابت کرده اند که افرادی که به طور منظم به موسیقی گوش می دهند باهوش تر از کسانی هستند که به موسیقی گوش نمی دهند. دلیلش این است که موسیقی نیمکره راست مغز را تحریک کرده و حتی ساختار آن را تغییر می دهد.

گوش دادن به موسیقی کلاسیک

برای بهبود توانایی های ریاضی و فضایی موسیقی کلاسیک غربی گوش دهید. این سبک از موسیقی نیمکره چپ مغز را تحریک میکند. در واقع، 80 درصد با، هوش فضایی ارتباط دارد.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

تغییر روال

تغییر روال در مسائل کوچک مانند یک مسیر متفاوت یا تلاش برای درست کردن یک وعده غذایی جدید.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

یادگیری یک زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید تکلم در مغز را فعالتر میکند، ساختارهای بیشتری را به مغز اضافه میکند. این نیز یک ابزاری است که در دیگر جنبه های زندگی تاثیر دارد.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

فکر مثبت

مطالعات نشان داده اند که افرادی که مثبت فکر میکنند بهتر از کسانی است که منفی فکر می کنند. افکار تعیین شده بخشی از مغز است که با افکار مثبت درگیر است.

اجتناب از استرس

زمانی که استرس شما قابل کنترل نیست، به دلیل کورتیزول، هورمون استرس است که، تداخل آن باکارکرد مغز سبب از بین بردن سلولهای مغزی است.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

طوفان ناگهانی، فکر مغزی

اگر در حال کار بر روی یک تکلیف یا پروژه و ایده های جدید هستید، باید قدرت مغز را افزایش دهید و از خلاقیت و کارکرد مغزیتان استفاده بکنید هر دو باید توام باشد هم خلاقیت و هم کارایی مغز.

خواب کافی

بهبود خواب حافظه را بهتر میکند، تقویت یادگیری و پاک کردن موارد درهم و برهم ذهن است. نداشتن خواب کافی باعث فراموشکاری و تنبلی انسان می شود.

خنده

خنده نه تنها باعث آزادی اندورفین می شود، بلکه استرس را کاهش می دهد و باعث کارکرد بهتر مغز می شود.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

حل جدول

حل جدول کلمات متقاطع مهارتهای فکری را زیاد کرده و توانایی به یاد آوردن خاطرات را افزایش میدهد. مغز را به تفکر وادار میکند.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

کتاب بخوانید

خواندن، مقدار زیادی اطلاعات را وارد مغز میکند در حالی که کارکرد حافظه، مهارت های تفکر واژگان را هم افزاایش می دهد.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

بیش ازحد تلویزیون نگاه نکنید

تماشای تلویزیون خوب است، اما تماشای بیش از حد آن مغز را خراب کرده، سرعت امواج مغزی را کاهش میدهد و کارکرد مغز را بدتر می کند.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

گریه

گریه گردش خون مغز را افزایش میدهد و این احساسات مغز را سالم نگه می دارد.

پرخوری

هنگامی که زیاد می خورید، جریان خون در اطراف دستگاه گوارش متمرکز شده، باعث کاهش جریان خون به مغز می شود از پرخوری به منظور گردش خون بهتر در مغز اجتناب کنید.

ادای دیگران را در آوردن

ادای دوستان و یا اعضای خانواده را در اوردن کمی سرگرم کننده است و بخش های غیر فعال مغز را هم فعال میکند.

نوشیدن بیش از حد الکل

نوشیدن مقدار متوسط الکل آسیب زیادی نمی زند اما، نوشیدن بیش از حد آن به مغز آسیب رسانده و در حافظه اختلال ایجاد میکند.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

اجتناب از مواد مخدر

مواد مخدر مانع کارکرد مغز شده و سلول های مغز را می کشد. در واقع، مواد مخدر مختلف اثرات مختلف دارند، که اختلال رشد عصبی باعث آسیب سلول های مغزی آسیب دیده اند.

نکاتی برای افزایش قدرت مغز

سوال پرسیدن

عادت کنید از نزدیکان خود سوالهای خاصی را بپرسید. این سوال پرسیدن فرآیندهای تفکر را تحریک کرده و ایده های مختلف را در قدرت مغز بوجود می آورد.

رقص

مطالعات نشان می دهد که رقص کارکرد مغز را بهبود می بخشد و مانع از زوال شناختی می شود و دلیل آن هم چالش های ذهنی و فضایی مانند هماهنگی و برنامه ریزی است.

یوگا

یوگا نه تنها خلق و خو و توانایی تمرکز را بهبود می بخشد، بلکه  شناخت خود را افزایش داده و از زوال شناختی جلوگیری میکند.

هیدراته

اگر بدن تان دچار کم آبی شود، مغز نمی تواند درست کار کند، باید مقدار آب بدن در سطح بالایی باشد. مطالعات نشان داده است که افرادی که به طور منظم آب سبزیجات و میوه می نوشند، کمتر احتمال دارد به آلزایمر مبتلا شوند.


منبع: hidoctor