چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۶:۰۵ |
روند سعودی رشد آلزایمر در دنیا را پیشگیری کنید

هشدار!   روند سعودی رشد آلزایمر در دنیا!   پیشگیری کنید

آلزایمر یا زوال عقل از جمله شایع ترین بیماری های روانی به شمار می آید که آمار ها نشان دهنده روند سعودی رشد این بیماری در بین افراد هستند. آلزایمر اغلب در اثر کهولت سن به وجود می آید. اما با انجام چند عمل ساده می توانید از ابتلا به این اختلال پیشگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

به گفته محققان، تا سال ۲۰۵۰ شمار جمعیت مبتلا به زوال عقل در دنیا سه برابر خواهد شد و تعداد قابل توجهی از این افراد متعلق به کشورهای فقیر خواهند بود.

طبق اعلام کارشناسان، جمعیت بیش از ۸۵ سال دنیا تا سال ۲۰۵۰ بیش از چهار برابر خواهد شد.

بیماری قلبی، سرطان و سکته‌ عوامل اصلی مرگ و میر در دنیا هستند و در سال ۱۹۹۹، علت مرگ ۶۴ درصد افراد ۶۵ سال به بالا بود. اما در حال حاضر مرگ و میر ناشی از این عوامل کاهش یافته و مرگ و میر به علت بیماری‌های ناتوان‌کننده زوال شناختی به ویژه آلزایمر در حال افزایش است.

آلزایمر سومین عامل شایع مرگ و میر در میان افراد بالای ۸۵ سال است.

بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، فقط سه درصد افراد بین سنین ۶۵ و ۶۹ سال مبتلا به زوال عقل هستند اما این میزان بین سنین ۸۵ تا ۸۹ سالگی تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. حدود نیمی از زنان در فرانسه و آلمان که بالای ۹۰ سال عمر دارند مبتلا به زوال عقل هستند و ۴۰ درصد زنان امریکایی بالای ۹۰ سال نیز به این عارضه مبتلا هستند.

هزینه مراقبت از افراد مبتلا به آلزایمر، نه تنها هزینه مستقیمی است که باید به خانه‌ سالمندان اختصاص یابد، بلکه اعضای خانواده نیز که از خویشاوندانشان مراقبت می‌کنند، زمان کمتری را به عنوان نیروی کار در جامعه صرف خواهند کرد.

با این حال نمی‌توان قاطعانه در این مورد پیش بینی کرد چراکه عوارضی مانند چاقی و اعتیاد به مواد مخدر می‌توانند روند پیرشدن جمعیت دنیا را معکوس کرده و طول عمر افراد را کاهش دهند.


منبع: hidoctor