شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۷:۳۳ |
ویروسی بودن بیماری آنفولانزا

ویروسی بودن بیماری آنفولانزا

آنفلوآنزا بیماری ویروسی است که به صورت همه گیر در نواحی خاص شیوع پیدا می کند. گاهی در یک شهر یا یک کشور و یا حتی چندین کشور بروز می کند. این بیماری در کودکان کمتر دیده می شود. بیماری توسط قطرات آلوده از مبتلایان به افراد سالم منتقل می شود.علائم آنفلوآنزاعلائم شبیه سرماخوردگی است ولی شدیدتر. تب بالا بین ۳۹ تا ۴۰ درجه سانتی گراد همراه با لرز، درد عضلات، سردرد، سرفه های خشک و التهاب چشم ها. در کودکان چون تب بالاست ممن است تشنج و استفراغ و اسهال نیز پدید آید.

بیماری آنفلوآنزا ۳ تا ۵ روز طول می کشد و بعد از این مدت بهبودی حاصل می گردد.عوارض آنفلوآنزاعارضه مستقیم ناشی از ویروس آنفلوآنزا نادر است ولی عوارض ناشی از باکتریهای بعدی ممکن است رخ دهد که عبارتند از: ذات الریه، عفون پرده قلب، نوعی عفونت مغز، عفونت گوش میانی و این عوارض زمانی ممکن است ظاهر شوند که تب بیش از ۴ روز به طول انجامد.

درمان آنفلوآنزادرمان خاصی وجود ندارد. تدابیر عمومی شامل کاهش درد و تب با مسکن و تب بر، بخور و مرطوب نگهداشتن فضای منزل و اتاق فرد بیمار، دادن مایعات و استراحت به مدت یک هفته. درمان عوارض پدید آمده از آنفلوآنزا بسته به نوع باکتری است که بر ضد آن بکار می رود.پیشگیریواکسن آنفلوآنزا راه پیشگیری خوبی می باشد به خصوص در کودکانی که دچار بیماری مزمن تنفسی یا قلبی هستند.


منبع: hidoctor