پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۴:۵۰ |
طراحی ربات مخصوص پرستاری از سالمندان

طراحی ربات مخصوص پرستاری از سالمندان

این ربات که برای پرستاری ازز بیماران تهیه دیده شده است قادر به انجام کارهای مراقبتی از سالمندان نیز هست!

شرکت تویوتا اعلام کرده است یک روبات پرستار به نام ROBO-NURSE طراحی کرده که می‌تواند به نگهداری و مراقبت از سالمندان و افراد بیمار بپردازد.

این روبات حتی می‌تواند اشیا‌ کوچک با وزن یک کیلو و دو دهم کیلوگرم را جابه‌جا کند.

روبات HUMAN SUPPOR ROBOT یا HSR را می‌توان توسط تبلت و رایانه هدایت کرد و آن همچنین مجهز به سنسورهایی برای کنترل دوربین‌های نصب شده بر روی آن است.

این روبات دارای یک بازوی مکانیکی و نیز یک سیستم مکش برای گرفتن اشیا بسیار کوچک و ظریف است. روبات HSR می‌تواند برای کمک به افراد سالمند و بیمار و برای کمک به آنها جهت داشتن زندگی آسان‌تر مورد استفاده قرار بگیرد.

این روبات می‌تواند اشیا کوچک مانند کنترل از راه دور تلویزیون، بطری آب، دارو و حتی نسخه پزشکی را جابه‌جا کند و در اختیار بیمار، پزشکان و حتی نزدیکان بیمار بگذارد.

کارشناسان سازنده این روبات امیدوار هستند در آینده بتوان از HSR برای حمل و نقل افراد معلول و نیز مراقبت دائمی از افراد دچار تشنج استفاده کرد.

خود بیمار از طریق تبلت می‌تواند کنترل حرکت و هدایت روبات را در دست گیرد و آن را به سوی هدف مورد نظر خود منتقل کند.

اولین بار شرکت تویوتا در سال ۲۰۱۲ طرح ساخت چنین روباتی را ارائه کرد که حال مدل جدید این روبات در سال آینده میلادی روانه بازارهای جهانی خواهد شد.

روبات HSR دارای چهار چرخ است و با سرعت حداکثر نیم مایل در ساعت حرکت می‌کند.

از طریق استفاده از این روبات، کادر درمانی و اعضای خانواده می‌توانند نظارت دقیقی بر نحوه مصرف داروها داشته باشند.

این روبات می‌تواند مکالمات را منتقل کند و حتی امکان برقراری تماس ویدیویی از طریق آن امکان‌پذیر است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛  در حال حاضر در طرحی مشابه دانشمندان ژاپنی یک روبات شبیه به یک خرس عروسکی غول‌آسا به نام ROBOBEAR طراحی کرده‌اند که برای حمل‌ونقل بیماران در بیمارستان‌ها از روی صندلی چرخدار به روی تخت یا حتی مکان استحمام و برعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد این روبات ۱۴۰ کیلوگرم وزن دارد و با وجود وزن کم خود در اثر حمل بیمار دچار از دست دادن تعادل می‌شود روبات ROBOBEAR در مرکز تحقیقات روبات در ناگویا کشور ژاپن ساخته شده است.

طراحی ربات مخصوص پرستاری از سالمندان


منبع: hidoctor