سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۸:۱۶ |
گیاهان آپارتمانی،  بامبو

گیاهان آپارتمانی،   بامبو

بامبو، خیزران

بامبوها گروهی دلفریب از خانواده گسترده علف ها هستند. آنها تضاد جالبی از بافت، رنگ، شکل و اندازه از خود نشان می دهند. ساقه های قوی و ایستاده به همراه شاخ و برگ ظریف این گیاهان باعث شده این گیاهان انتخابی خوب برای یک گیاه پوششی باشند.

گیاهان آپارتمانی،   بامبو

نیازمندی های محیطی

- خاک

خاکی با بافتی متوسط و کمی اسیدی که دارای زهکش خوبی باشد برای بامبو ها مناسب است. اضافه کردن کود گاوی پوسیده به خاک آن در هنگام کاشت شرایط ایده آلی ایجاد می کند. اضافه کردن کود حیوانی در اوایل فصل بهار هر سال برای کوددهی کافی است. بهترین فرمول کوددهی ۶-۵-۲۱ است که دوبار کوددهی اول بهار و اول تابستان کافی است. گیاهان کاشته شده در گلدان هر ۵-۳ سال یکبار احتیاج به فضای بیشتری دارند. عدم تعویض گلدان باعث بزرگ شدن حجم توده ریشه ها شده و گیاه آسیب می بیند.

- آبیاری

این گیاهان در سه سال اول پس از کاشت، نیاز به آبیاری منظم ۳-۲ بار در هفته مخصوصا در تابستان دارند. ریشه گیاهانی که چندین سال کاشته شده اند عمیق است و مثل بسیاری از علف ها به خشکی مقاوم است. با این حال شاخ و برگ گیاهانی که خشکی ببینند شادابی و سرحالی خود را از دست می دهند. نیاز آبی گیاهانی که در گلدان کاشته می شوند متفاوت است و احتیاج به آبیاری منظم دارند.

- نور

نیاز نوری بامبوها با هم متفاوت است. بامبو هایی که دماهای سردتری را تحمل می کنند نیاز نوری کمتری دارند و احتیاج به مکانی سایه دارند و بالعکس. ولی در کل با توجه به شرایط آب و هوایی کشور ما کاشت بامبوها در مکانی که از آفتاب بعد از ظهر محفوظ باشند لازم است. نگهداری بامبو های کاشته شده در گلدان در مکانی نیم سایه بهتر است.

- دما

بسیاری از بامبو های زینتی متوسط قد دمای سردتر از منفی ۱۰ درجه را تحمل می کنند و تعدادی گونه از بامبو ها هستند که مخصوص مناطق سرد هستند این بامبوها دماهای سردتر از منفی بیست درجه را تحمل می کنند.

تکثیر

از ساقه های بامبویی که کمتر از سه سال عمر کرده باشد و قطر آن بیشتر از دو و نیم سانتیمتر باشد به طول ۲۵ سانتیمتر قلمه تهیه می کنیم. انتهای قلمه را با زاویه ۴۵ درجه می بریم و به هورمون ریشه زایی آغشته می کنیم. قلمه ها را در بستری سبک فرو کرده و خاک را آبیاری می کنیم. روی قلمه ها را با پلاستیکی شفاف می پوشانیم و در مکانی روشن بدور از آفتاب مستقیم قرار می دهیم تا قلمه ها ریشه دهند.

گیاهان آپارتمانی،   بامبو

گیاهان آپارتمانی،   بامبو

گیاهان آپارتمانی،   بامبو

گیاهان آپارتمانی،   بامبو


منبع: دکوبوم