سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸, ساعت ۱۰:۳۹ |
گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

نیلوفرآبی

نیلوفر آبی زیبا با گل هایی به رنگ سفید، گیاهی چند ساله و خزان پذیر است. این گونه اغلب در نقاط مردابی و باتلاق های آبدار و گاهی در کنار دریاچه ها در استان های گیلان، مازندران، کردستان، کرمانشاه و خوزستان می روید. بیخ ساقه افقی، پوشیده با بقایای دمبرگ های برگ های افتاده، گوشواره ها چشمگیر، سرنیزه ای، برگ ها قلبی- تخم مرغی، گاهی دایره ای و در گیاهان جوان کم و بیش قرمز، به قطر ۳۰- ۱۰ سانتیمتر است. گل ها با عطر ملایم به قطر ۲۱- ۱۰ سانتیمتر است.

گلبرگ ها متعدد و به رنگ غالبا سفید است. بر خلاف اسم آن ارقام مختلف از این گونه وجود دارد که رنگ های صورتی و قرمز دارد مثل رقم rubra. نیلوفرآبی سفید در آب هایی با عمق ۱۵۰- ۳۰ سانتیمتر رشد می کند و برگ های آن در دایره ای به قطر ۱۵۰ تا سانتیمتر هم پراکنده شود. گل ها و ساقه زیر زمینی آن از قدیم به عنوان دارو مصرف می شده است.

گیاه نیلوفر آبی

لازم نیست نیلوفر آبی حتما در برکه کاشته شود، حوضی کوچک و حتی گلدانی بزرگ که عمقی در حدود ۶۰ سانتیمتر هم داشته باشد، کفایت می کند و می تواند برکه کوچک نیلوفر باشد. گلدانی به عمق ۳۰ سانتیمتر و قطری در حدود ۴۵سانتیمتر تهیه کنید و دو سوم آن را از پیت ماس یا در صورت نبود از خاک لومی سنگین پر کنید. خاک باید غرقابی شود. ساقه زیرزمینی نیلوفرآبی را نزدیک دهانه گلدان بکارید.

ریزوم را با زاویه ۴۵ درجه رو به مرکز گلدان قرار دهید بطوری که جوانه ها رو به سمت بالا باشد و آن را بخوبی زیر خاک بپوشانید تا جایی که فقط نوک آن بیرون بماند. سطح خاک را تا ۱.۵ سانتیمتر با سنگریزه بپوشانید تا از پراکنده شدن خاک توسط آب در گلدان جلوگیری شود. برای کوددهی از قرص های مخصوص نیلوفر که می توان از فروشگاه های آکواریوم گیاهی تهیه کرد استفاده کنید و در خاکی که نیلوفر به تازگی در آن کاشته شده یک عدد قرص کود فرو کنید و تا پایان تابستان هر ماه این کار را تکرار نمایید.

گیاه نیلوفر آبی

گلدان را در آب برکه یا حوض یا گلدان بزرگ پر از آب بگذارید و آن را تا حدود ۱۸ سانتیمتر از سطح، در آب فرو کنید. با رشد نیلوفر به تدریج گلدان را بیشتر و بیشتر و نهایتا تا عمق حدود ۳۵ تا ۵۵ سانتیمتر در آب فرو کنید. با رسیدن درجه حرارت آب به ۱۰ درجه هر زمان که بخواهید می توانید گلدان نیلوفر را در آب بگذارید.

هرگاه سرمای زمستان به حدی برسد که آب(حوض) برکه یخ بزند موقع خارج کردن نیلوفر از آب فرا رسیده است. در صورتی که برکه بقدری عمیق یا آب آن بقدری گرم است که نیلوفر یخ نمی زند الزامی به انجام این کار نیست و می توان نیلوفر را همچنان در آب نگهداری کرد.

گیاه نیلوفر آبی

در صورت خارج کردن گیاه، آن را با گلدان خارج کنید و برگ های مرده آن را بچینید. گیاه و گلدانش را در پاکت پلاستیکی کاملا بپوشانید و در جایی خنک با دمای ۲ الی ۱۰ درجه قرار بدهید.

تکثیر: تکثیر نیلوفرآبی با تقسیم ریزوم آن امکان پذیر است.

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی

گیاه نیلوفر آبی


منبع: دکوبوم